Rok szkolny 2019/2020

 

Sekrety fizyki

 Cykl wykładów "Sekrety fizyki" na Politechnice Poznańskiej zainteresował w tym roku uczniów klasy 2E, którzy 17 stycznia 2020 r. wzięli udział w zajęciach na temat "Fizyka w medycynie".

​​ ​​
 
Projekt «Policja — lubię to»

 Klasa 2E 11 grudnia 2019 r. wzięła udział w jednym ze spotkań zorganizowanych przez Komendę Miejską Policji w Poznaniu w ramach projektu "Policja - lubię to".

​​ ​​
 
Eksperymenty fizyczne

 Uczniowie klas politechnicznych w ramach zajęć grupowych z fizyki w zakresie rozszerzonym przez cały rok uczestniczą w ciekawych doświadczeniach, wykorzystując najnowocześniejsze pomoce naukowe.

​​ ​​
 
Ćwierćfinał Supermatematyka

 29 listopada 2019 r. odbył się ćwierćfinał Supermatematyka. W konkursie naszą szkołę reprezentowali:

- z klas pierwszych: Alicja Babraj, Barbara Derewecka, Mateusz Rozynek, Julia Umecka, Michał Caliński, Oskar Dallari, Monika Nowak, Dominika Lechowicz, Jakub Sobisiak, Anna Szeląg, Julia Kuźniarz, Jakub Gasik i Kacper Tochman,

-z klas drugich: Małgorzata Gołębiewska, Olga Maruszyńska, Zofia Różak oraz Magdalena Pietz.

Do półfinału, który odbędzie się 21 lutego w V LO w Poznaniu, zakwalifikowali się: Małgorzata Gołębiewska, Zofia Różak, Anna Szeląg, Julia Umecka, Mateusz Rozynek, Alicja Babraj i Barbara Derewecka.

Wszystkim dziękujemy za udział i gratulujemy wyników!

 

Europejski Tydzień Kodowania to...

 wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie uczniów w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z kodami i robotami. W tym roku również nasze liceum bierze udział w CodeWeek. Uczniowie z klas politechnicznych programują gry z code.org.

 

​​ ​​
 

Rok szkolny 2018/2019

 

1E na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej

 W dniu 3 stycznia uczniowie kl. 1e uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie oraz pokazach doświadczeń fizycznych przygotowanych przez panią mgr Dorotę Gołębiewską na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej.

 

​​ ​​
 
2E na Wydziale Fizyki UAM

13 lutego uczniowie kl. 2E uczestniczyli na Wydziale Fizyki UAM w wykładzie na temat: Sztuczna Inteligencja - jak to działa? Przygotowali go mgr inż. Tomasz Grzywalski i dr hab. Jędrzej Kociński. Wyjaśnili oni dwa podstawowe znaczenia sztucznej inteligencji jako:

  • hipotetycznej inteligencji realizowanej w procesie inżynieryjnym, a nie naturalnym,
  • nazwy technologii i dziedziny badań naukowych informatyki na styku z neurologią, psychologią, kognitywistyką, systematyką, a nawet współczesną filozofią.

Uczniowie poznali główne zadania badań nad sztuczną inteligencją w drugim jej znaczeniu, czyli konstruowanie maszyn i programów komputerowych zdolnych do realizacji wybranych funkcji umysłu i ludzkich zmysłów niepoddających się numerycznej algorytmizacji.

 


 
1E na Wydziale Fizyki UAM

12 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 1E uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Fizyki UAM. Prof. Rufin Makarewicz wygłosił wykład pt. ,,Grzmot - dźwięk błyskawicy", z którego można było się dowiedzieć, w jaki sposób błyskawica, czyli bardzo szybki przepływ elektronów, powodując wzrost temperatury i zaburzenie torów tych cząstek elementarnych, wpływa na powstanie silnego grzmotu .

 


 
Wycieczka do Śmiełowa

W dworku w Śmiełowie, słynnym z wizyty Adama Mickiewicza, młodzież poznawała szlacheckie zwyczaje bożonarodzeniowe.

 


 
Zajęcia na Wydziale Fizyki UAM

W dniu 14 listopada uczniowie z grup realizujących fizykę na poziomie rozszerzonym w kl. 2E i 3F uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Wykład  prof. Henryka Drozdowskiego na temat „Skąd się wzięły pierwiastki chemiczne we Wszechświecie?" dotyczył problemów związanych z genezą wszelkiej otaczającej nas materii, historią Wszechświata i jego ewolucją. Uczniowie dowiedzieli się m. in., jak powstały pierwiastki w czasie Wielkiego Wybuchu, skąd pochodzą pierwiastki ciężkie i w jakim stopniu swoje istnienie zawdzięczamy wybuchowi Supernowej.

 


 
Wykład w Obserwatorium Astronomicznym UAM

W dniu 19 października uczniowie z kl. 2E i 1E wysłuchali wykładu w Obserwatorium Astronomicznym UAM "Jak mierzymy Wszechświat", prowadzonego przez dr Wojciecha Borczyka.


 
W Radiu Emaus

4 października 2018 uczniowie klasy 2e udali się do Radia Emaus, aby zobaczyć, jak wygląda tworzenie i redagowanie programów radiowych. Mogliwi m.in. newsroom oraz reżyserkę radiową. Mielli również okazję rozmawiać z prezenterami i pracownikami rozgłośni Emaus. Ciekawym doświadczeniem dla obróbki reżyserów zostały wytłoczone.

 


 

Rok szkolny 2017/18

 

Klasowa wycieczka do Bachorza

13 czerwca 2018r. klasa 1E z panią prof. Małgorzatą Jankowską i panem pedagogiem Adamem Dziatkiewiczem wybrali się na wycieczkę do malowniczego Bachorza w Borach Tucholskich. Uczniowie mieli do dyspozycji między innymi boisko do siatkówki plażowej i koszykówki, gry planszowe oraz plażę nad Jeziorem Charzykowskim. Pod okiem instruktora rywalizowali podczas klasowych regat kajakowych. Wśród atrakcji były także: paintball, ścianka wspinaczkowa, rowery wodne, wieczorna integracja przy ognisku czy zadania do wykonania podczas „nocnych manewrów”. Wszystkie one pozwoliły klasie na integrację i doskonałą rozrywkę.

 


 
Warsztaty CERN

W dniu 20 marca 2018 r. uczniowie kl. 2F uczestniczyli w XIV Międzynarodowych Warsztatach MASTERCLASSES 2018 Fizyka cząstek elementarnych, które odbyło się w ZSŁ w Poznaniu.

LHC - Wielki Zderzacz Hadronów w CERN-ie (CERN to Europejska Organizacja Badań Jądrowych, największe centrum fizyki cząstek na świecie) działa od października 2009 r. Przyspieszane w LHC cząstki są uformowane w przeciwbieżne wiązki. Eksperymenty, wielkie detektory cząstek, mierzą skutki zderzeń cząstek nalatujących z przeciwnych stron. W lipcu 2012 r. działające przy LHC eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, która mogła być długo oczekiwanym bozonem Higgsa. Szczegółowa analiza zebranych danych pokazała, że wiele jej własności jest zgodnych z przewidywaniami Modelu Standardowego; obecnie cząstka ta jest uznawana za "bozon Higgsa". Odkrycie bozonu Higgsa przyniosło Nagrodę Nobla w 2013 r. Peterowi Higgsowi i Francois Englertowi, którzy przewidzieli istnienie tej cząstki i wyjaśnili, jak dzięki niej inne cząstki zyskują masę.

Warsztaty Masterclasses przybliżyły uczestnikom cel prowadzonych w CERN-ie badań, spodziewane wyniki eksperymentów i metody pracy fizyków. W tym roku uczniowie własnoręcznie analizowali nowe dane z detektorów LHC, w naszym przypadku były to dane z eksperymentu ATLAS oraz nauczyli się rozpoznawać niektóre cząstki. Na zakończenie odbyła się videokonferencja z CERN-em i innymi ośrodkami w Europie, gdzie uczniowie wykonali podobne zadania w tym samym czasie; można było porównać i przedyskutować wyniki. 

 


 
Lekcje z Edu-sondą

Grupa fizyczna klasy 2E i 3E często wykorzystuje na lekcjach skomputeryzowane zestawy przyrządów do przeprowadzania ćwiczeń, rejestrowania wyników i dokonywania obliczeń Edu-sonda.

 


 
SUPEMATEMATYK

9 marca 2017 r. uczniowie klas pierwszych i drugich reprezentowali naszą szkołę w XVI edycji Konkursu Matematycznego SUPERMATEMATYK, który odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Magdaleny w Poznaniu. Dziękujemy za udział uczniom z kl. 1E, 1A, 2F.


 
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa

Celem projektu Szkolna Internetowa Gra Giełdowa, o charakterze konkursowym, jest edukacja ekonomiczna młodzieży w zakresie mechanizmów działania rynku kapitałowego oraz giełdy. Projekt składa się z dwóch podprojektów: Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej oraz kursu e-learningowego. Projekt organizowany jest we współpracy z: Fundacją GPW i Fundacją im. Lesława A. Pagi w Warszawie. Czas trwania: 20 listopada 2017 - 5 stycznia 2018 r. W projekcie bierze udział 34 uczniów w 17 zespołach.


 
Tydzień  SSC/BPO

We współpracy z Biurem Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania oraz firmą GlaxoSmithKline od listopada realizowany jest w naszej szkole projekt edukacyjny Tydzień SSC/BPO. Jego cel to zapoznanie młodzieży z możliwościami, jakie daje branża SSC/BPO, zachęcenie jej do kształcenia na kierunkach ekonomicznych oraz zmotywowanie do nauki języków obcych. W projekcie biorą udział klasy 2F, 1E i 3E (grupy informatyczne). Program przewiduje zajęcia warsztatowe oraz wycieczkę edukacyjną do siedziby GlaxoSmithKline. XII LO jest co roku uczestnikiem miejskiego projektu ekonomicznego.


 
Wycieczka do Srebrnej Góry

Klasa 3E spędziła 3 dni w Sudetach. W programie wycieczki: lekcje «inaczej» m.in. wyprawa szlakiem sztolni dawnych kopalń srebra, aktywny wypoczynek, promowanie zdrowego stylu życia, integracja.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Na Festiwalu Matematyki

28 września 2017 r. uczniowie klas 1E i 3E wraz z opiekunami p. prof. Małgorzata Jankowską i p. prof. Lidią Typańską uczestniczli w Festiwalu Matematyki, który organizowano na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Motywem przewodnim tegorocznego cyklu uczenia się matematyki jest uczenie się, ale także pomagać im w nauczaniu się, a także w warsztatach i warsztatach. Więcej tutaj

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Kalkulatory graficzne

Uczę się matematyki. >Więcej >tutaj