Spotkania z Temidą

Rozprawa sądowa

W czwartek, 6 czerwca 2024 roku, uczniowie klas 2C i 3B, o profilu prawniczym, mieli okazję uczestniczyć jako obserwatorzy w rozprawie sądowej dotyczącej sprawy karnej, która miała miejsce w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Po zakończeniu postępowania, przewodnicząca składu orzekającego, przeprowadziła szczegółowy wykład na temat zawiłości procedury sądowej. Jej wyjaśnienia obejmowały kluczowe aspekty postępowania karnego. Pani sędzia poświęciła również czas na odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez młodzież. Dzięki jej uprzejmości uczniowie mieli unikalną okazję przymierzenia tog sędziowskich oraz zajęcia miejsc przy stole sędziowskim.

Wykład komorników sądowych

W poniedziałek, 18 marca br. w naszej szkole gościliśmy komorników sądowych, związanych z Izbą Komorniczą w Poznaniu: pana Marka Grzelaka – Rzecznika Prasowego Izby Komorniczej i pana Michała Lewandowskiego. Zaproszeni prawnicy w wygłosili bardzo ciekawą prelekcję dla uczniów klas prawniczych, zatytułowaną: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o komornikach, ale baliście się zapytać, czyli za kulisami egzekucji sądowej

W Laboratorium Kryminalistycznym

W środę, 13 marca br. uczniowie klasy 2c mieli okazję uczestniczyć w fascynującej lekcji w Laboratorium Kryminalistycznym w Poznaniu. Podczas tych wyjątkowych zajęć, licealiści zostali zapoznani ze specyfiką pracy w laboratorium oraz z technikami wykorzystywanymi przez policję w prowadzonych przez nią sprawach.

Lekcja w Sądzie Okręgowym w Poznaniu

W czwartek, 25 stycznia br. uczniowie klasy 1c uczestniczyli w spotkaniu z SSO p. Agatą Adamczewską, która w interesujący sposób zapoznała licealistów z przebiegiem postępowania sądowego, a także omówiła zadania i uprawnienia jego uczestników. Pani Sędzia, w sposób żywy i dowcipny, przedstawiła swoje doświadczenia zawodowe, błyskotliwie odnosząc się do sytuacji, które najbardziej zapadły jej w pamięć w trakcie pracy na stanowisku sędziego. Następnie młodzież została oprowadzona po budynku Sądu. Dzięki temu została poinformowana o jego strukturze organizacyjnej oraz mogła zrozumieć pracę prowadzoną w różnych komórkach organizacyjnych, takich jak Archiwum, oraz Policja sądowa.

Wizyty prawników w szkole

W poniedziałek, 30 października 2023 r. XII LO gościło adwokata, p. Michała Kaczmarskiego, który w ramach organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką akcji: Prawnicy rozjaśniają prawo, przeprowadził lekcję dla uczniów klas prawniczych. W jej ramach młodzież zapoznała się problematyką prawnych konsekwencji łamania prawa w Internecie.

W poniedziałek, 27 listopada 2023 r. pogadankę dla uczniów klasy 2C i 3B, na temat specyfiki zawodu notariusza, wygłosiła goszcząca w naszej szkole, pani rejent Katarzyna Mikołajczyk.

Wszystkim prelegentom dziękujemy za poświęcony nam czas, za wartościowe i bardzo ciekawe spotkania.

Rozprawa sądowa

27 listopada 2023 r. uczniowie klasy 2C przypatrywali się rozprawie karnej, jaka odbyła się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Lekcja w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu

Uczniowie klasy 1C gościli w czwartek, 30 listopada 2023 r. w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu. Naszą młodzież powitał pan Łukasz Wawrzyniak (Rzecznik Prasowy), który w ciekawy sposób przedstawił strukturę i zadania organów ścigania, a także zajmująco wprowadził w tajniki zawodu prokuratora. Dzięki jego uprzejmości licealiści zostali oprowadzeni po budynku prokuratur przy ulicy Solnej.

Lekcja w Sądzie Okręgowym w Poznaniu