Poznańskie biblioteki   Biblioteki cyfrowe   NInA i Ninateka
  Inne ciekawe miejsca    Zagraj w planszówki   Prawo autorskie

Poznańskie biblioteki

W gmachu głównym Biblioteki Raczyńskich (Al. Marcinkowskiego) i w kilkudziesięciu filiach można wypożyczyć książki, audiobooki (na 30 dni), filmy (na 7 dni), płyty z muzyką. Katalog online pozwala sprawdzić dostępność poszukiwanej pozycji oraz odczytać tzw. znak miejsca, czyli wskazówkę, na którym z bardzo wielu regałów bibliotecznych odnaleźć książkę.

Indeks materiałów przydatnych dla trzecioklasistów w zakładce Pakiet edukacyjny / Dla maturzystów.

Biblioteki cyfrowe

• Wolne Lektury - www.wolnelektury.pl

Internetowa biblioteka dostępna non stop i za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad 2000 utworów, które trafiły już do domeny publicznej lub zostały udostępnione na wolnej licencji. Znajdziesz tam wiele lektur szkolnych. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – dodano przypisy, wskazano występujące w utworze motywy literackie. Więcej informacji.

Poniżej wyszukiwarka serwisu Wolne Lektury, która umożliwia wyszukanie tekstu literackiego bez opuszczania szkolnej strony.

• Polona - www.polona.pl

Portal, który udostępnia w sieci (powszechnie i bezpłatnie) zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej - zawartość skarbca i magazynów. To nowoczesny sposób dzielenia się dziedzictwem kulturowym. Zbiory udostępniane są w najwyższej jakości. Można je wykorzystywać bez żadnych ograniczeń. Więcej informacji.
  • Europeana - europeana.eu

Europejska biblioteka cyfrowa. Jest unikatowym narzędziem dającym dostęp do zbiorów bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie, do przeszło 20 milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów.

NInA

• NINATEKA - ninateka.pl

Od teraz możesz znaleźć się w kinie, operze czy filharmonii dzięki zasobom NINATEKI. W jej zbiorach znajdziesz m.in. najgłośniejsze spektakle ostatnich lat, koncerty, archiwalne audycje radiowe, animacje, filmy dokumentalne i eksperymentalne. NINATEKA to kultura audiowizualna dostępna całą dobę, ok. 3700 pozycji.
  • Narodowy Instytut Audiowizualny - nina.gov.pl

Narodowy Instytut Audiowizualny to narodowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego,  agenda Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tu dowiesz się więcej o misji NInA oraz kierunkach jej działalności. Warto obejrzeć: O digitalizacji zasobów kultury - film przybliżający proces skanowania i cyfrowej obróbki tekstów kultury w serwisie NINATEKA.

Inne ciekawe miejsca w sieci

• Google Arts and Culture - Artyści, Technika oraz Nurty w sztuce

Zdigitalizowane zasoby wielu muzeów świata. Wiele dzieł sztuki sfotografowanych w rozdzielczości gigapixelowej, co umożliwia obejrzenie "pod lupą".
  • Google Arts and Culture - Miejsca

Wirtualne zwiedzanie świata, m.in. obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
  • Google Arts and Culture - Wydarzenia historyczne oraz Postacie historyczne

Wirtualne wystawy dokumentów, zdjęć, plakatów i innych pamiątek dotyczących najważniejszych wydarzeń XX w.

Zagraj w gry planszowe

Zachęcamy do korzystania z gier planszowych, które znajdują się w szkolnej bibliotece. Świetny trening dla mózgu i sposób na wypełnienie wolnego czasu.

Kliknij, by powiększyć