Opiekun:

nauczyciel języka polskiego mgr Milena Mikołajczak

O gazetce

Gazetka Pryzmat, wychodząca od 2006 r., jest swoistą kroniką XII LO. Początki były tradycyjne – papierowe wydania kolportowaliśmy w szkole wśród licealistów. Idąc z duchem czasu, zaczęliśmy publikować w sieci. Kolejne numery można było przeczytać na naszej stronie internetowej. Dziś wszystkich zainteresowanych Pryzmatowym spojrzeniem na świat zachęcamy do odwiedzania redakcyjnego bloga. Pod tym adresem (uwaga - zmiana!) można znaleźć najnowsze artykuły oraz pobrać numery archiwalne: http://pryzmat12lo.blogspot.com

Tradycjonalistom oferujemy dostęp do wydania papierowego. Nie zrezygnowaliśmy całkowicie z druku :)

Zapraszamy do współpracy. Mile widziani redaktorzy, autorzy tekstów, graficy. Warto pozostawić po sobie trwały ślad w historii Dwunastki.

Rok szkolny 2017/18:

Sport to moda czy pasja? Dla ciekawskich: parę słów o Hawkingu. Wywiad z p. prof. Barbarą Olsztyn oraz Maciejem Kubickim z kl. 1C. Odrobina poezji autorstwa Natalii Herós z kl. 1B. Po drodze z kulturą. Sport to zdrowie?

Sylwetki kandydatów na przewodniczącego SU. Jak zapanować nad czasem. Ciekawostki: Samotność wśród zwierząt; Duża zmiana dzięki małym organizmom. Wywiad z p. prof. Agatą Fowles oraz Kacprem Kujawą z klasy 1b. Odrobina poezji Dominika Bartkowiaka. Po drodze z kulturą. Piłka nożna to coś więcej niż mecze.

Przy świątecznym stole. Jej dzień - o święcie patronki szkoły. «Wyśnił słonecznik miesiąc ostatni» - opowiadanie nagrodzone w IV Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiady: z prof. Tomaszem Juszkiewiczem i Kasią Sieińską z 3D. Feminizm w XXI wieku? Ciekawostki - czy w świecie zwierząt panuje równo-uprawnienie? Piłka nożna- Niemoc napastników Lecha

Z rewizytą w Fougeres. To właśnie ten dzień… – goście z Ukrainy. Wywiad z panią prof. Aleksandrą Szymczak oraz Krzysztofem Neldnerem z kl. 2B. Jak zapanować nad stresem? Wyniki konkursu fotograficznego "Mój pies, mój kot". Ciekawostki o stresie w świecie zwierząt. Tatuaże i ich historia. Sport a pieniądze.

Rok szkolny 2016/17:

Dni Ludzi z Pasją. Na sudeckim szlaku. Nasze pasje: Poznaj Poznań. Wywiad z Elizą Wróblewską z 2a. Recenzja filmu „Gran Torino”. Wywiad z p. prof. Małgorzatą Jankowską Enter na matematyce. To work or not to work? Najdziwniejsze potrawy świata. Dla ciekawskich – o owadach. Niebiesko-biały styl życia.

Wymiana polsko-francuska. Nad Tamizą. Wywiad z nowym przewodniczącym SU Kamilem Jachimskim oraz panią prof. Dorotą Góral. Łączy nas muzyka. Salam! Potęga ziół. Dla ciekawskich. Niebiesko-biały styl życia. Pro arte… Wiersz Dominika Bartkowiaka.

Studniówka 2017. Wywiad z Aleksandrem Mazurkiem z :3C oraz prof. Przemysławem Głowaczem. Dla ciekawskich: Jak działa organizm w stanie zakochania? Jak nawyki żywieniowe wpływają na nasz nastrój? Czas wyborów… Sylwetki kandydatów na przewodniczącego SU. Recenzja filmu «7 psychopatów».

Recenzja „Kordiana” w reż. Jana Englerta. Szkolny Krąg Harcerski. Siatkarskie emocje. Niebiesko-biały styl życia. Dla ciekawskich. Dieta chińska. Recenzja „Labiryntu fauna”. Opowiadanie nagrodzone w III Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiad z prof. Ireną Jaszkowską. Wywiad z organizatorami szkolnego turnieju siatkówki.

Utartym szlakiem… Kierunek: Bednary! Nowy rozdział. Niebiesko-biały styl życia. Dla ciekawskich. Jak to ugryźć, czyli nieznane oblicze wegetarianizmu. Wywiady z p. pedagogiem i przewodniczącym SU. Pro Arte…

Rok szkolny 2015/16 i wcześniej:

• 10 stycznia 2016 r.               W różowej krainie na chmurce z waty cukrowej:)

Opowiadanie Aurelii Młodoszewskiej

• 28 grudnia 2015 r.               Makatka

Opowiadanie Marii Skoczyńskiej nagrodzone w szkolnym konkursie literackim Cztery żywioły

• 28 grudnia 2015 r.               Dzień wody

Opowiadanie Ignacego Szyftera przygotowane na szkolny konkurs literacki Cztery żywioły

• 15 maja 2015 r.               Po takim weselu - koniecznie poprawiny!

Recenzja (autorka: A. Tomkowiak) spektaklu operowego Wesele Figara

• 13 kwietnia 2015 r.         Kartoteka, czyli fiszki z zycia człowieka

Recenzja (autor: M. Pluskota) spektaklu kl. 3B wg Kartoteki  T. Różewicza.

• 16 marca 2015 r.            Love is in the air

Wiersze o miłości (w języku angielskim) napisane na konkurs z okazji walentynek.

• 7 grudnia 2014 r.            Deux ex machina

Opowiadanie Marty Nowak, które zwyciężyło w szkolnym konkursie literackim.

• 11 listopada 2014 r.        Warto mieć pasje

Krystian Piechocki z klasy 2E opowiada o tym, jak wygrał comiesięczne dofinansowanie w konkursie stypendialnym Pasjopolis, w jaki sposób przekonywał o wyjątkowości swoich zainteresowań.

• 25 października 2014 r.   Nic o nas bez nas

Jakub Pawlak zachęca do współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego i przybliża pracę w Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania.

• 8 września 2014 r.          Pod urokiem Budapesztu

Agnieszka Pałamarz dzieli się wrażeniami z wycieczki kl. 1C i 2C do Budapesztu.

• 1 września 2014 r.          Tak powitaliśmy nowy rok szkolny

Oryginalne w formie spojrzenie na miniony rok szkolny.

• 30 czerwca 2014 r.        Pryzmat poleca
  • 4 kwietnia 2014 r.          Odnaleźć zaginione