Opiekunowie:

nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa mgr Stefan Lemański, psycholog Barbara Pniewska, nauczyciel biologii p. Izabela Chmielewska

koordynatorzy SSM: Karolina Markiewicz i Adrianna Jęczmionka

Szkolna Służba Medyczna

SSM to grupa osób, które działają w obszarze pierwszej pomocy przedmedycznej - zapewniają bezpieczeństwo podczas lekcji i imprez (Patrol Lotny), prowadzą działania edukacyjne, a przede wszystkim zdobywają nową wiedzę i umiejętności ratownicze. Działalność zawieszona od kwietnia 2018 r.

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.
30 minut nieprzerwanie prowadziliśmy resuscytację krążeniowo - oddechową
    kurs pierwszej pomocy przedmedycznej
kurs pierwszej pomocy przedmedycznej sejmik PCK - zawody

Działania

• kursy pierwszej pomocy przedmedycznej dla wszystkich chętnych
    Szkolenia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, często nasi absolwenci, którzy właśnie w XII LO zrozumieli, jak ważne jest, by świadek wypadku lub nagłego zachorowania umiał udzielić pomocy. Uczniowie mogą zdobyć certyfikat z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ważny w całej Unii Europejskiej.
  • szkolenia wewnętrzne Szkolnej Służby Medycznej
    Rozpoczęliśmy współpracę z Akademicką Społecznością Ratownictwa Medycznego i Medycyny Katastrof działającą przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Celem współpracy jest profesjonalne wsparcie działalności Szkolnej Służby Medycznej poprzez dostarczenie najbardziej aktualnej wiedzy oraz systematyczne ćwiczenie umiejętności ratowniczych m.in. symulacje na terenie szkoły dla grupy Lotnego Patrolu.
  • zawody PCK
    Co roku grupa uczniów bierze udział w zawodach z ratownictwa organizowanych przez Rejonowy Oddział PCK w Poznaniu.
  • Patrol Lotny
    To szkolne "pogotowie ratunkowe", które zapewnia bezpieczeństwo podczas lekcji i imprez organizowanych w szkole. Zachęcamy do zapoznania się z procedurą wezwania Patrolu Lotnego.
  • 16 października, Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
    Przyłączyliśmy się do akcji Fundacji WOŚP - w dniu 16 października, od godz. 12.00 przez 30 minut nieprzerwanie prowadziliśmy resuscytację krążeniowo - oddechową. Więcej informacji. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii. Po kliknięciu zdjęcia poniżej można obejrzeć film z wydarzenia.

Współpraca

• Zapraszamy osoby, które działają w obszarze ochrony zdrowia, służb ratowniczych i chciałyby podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z młodzieżą na terenie szkoły lub w innym miejscu.
  • Zbieramy materiały (zwłaszcza opatrunkowe) do celów ćwiczeniowych.
  • Zbieramy środki finansowe na realizację naszych pomysłów

Polecamy

Zachęcamy do obejrzenia filmów instruktażowych pokazujących jak zachować się w sytuacji, gdy zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie. Udostępnia je za darmo serwis www.szkolenia-bhp24.pl/pierwsza-pomoc-online# (licencja Creative Commons — Bez utworów zależnych 3.0 Polska).

źródło: www.szkolenia-bhp24.pl - szkolenia bhp online

A oto przykładowe zagadnienia omawiane na polecanych filmikach:

• Nagłe zatrzymanie krążenia
  • Atak epilepsji (padaczki)
  • Osoba nieprzytomna oddychająca + pozycja bezpieczna
  • Krwawienie z nosa