Rok szkolny 2018/2019 

 

Święto Niepodległości

    W niedzielę 11 listopada br., czyli w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, poczet sztandarowy szkoły z Davidem z kl. 3C jako chorążym oraz Julią z 3C i Roksaną z 2C w asyście brał udział w miejskich obchodach tego wyjątkowego jubileuszu. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w poznańskiej farze, następnie przeniosły się na Plac Wolności, gdzie w obecności władz województwa i miasta oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Poznania, odbyła się państwowa część celebry.

 

 

Niepodległościowa Gra Miejska

    W piątek 28 września 2018 roku uczniowie klas historyczno-prawniczych wzięli udział w Niepodległościowej Grze Miejskiej, którą zorganizowała nasza szkoła z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadania, przed którymi stanęli, były przeróżne. Musieli m.in. znaleźć mężczyznę ubranego w strój mieszczanina z początków XX-wieku, odnaleźć grób premiera Polski, rozwiązać quiz związany z historią Polski czy ułożyć poprawie rozsypankę wyrazową. Mimo wysokiego poziomu trudności wszystkim udało się wykonać zadania w wyznaczonym czasie. Najlepsza okazała się klasa 1c, tworząca drużynę o nazwie „Czterej pancerni i pies”. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i już czekają na kolejne edycje naszej gry miejskiej.

   

 


 

 

Rok szkolny 2017/18

 

Lekcja przez Skype

Klasa 2C miała nietypową okazję doświadczyć lekcji prowadzonej przez native speakera z Irlandii, lekcji prowadzonej przez komunikator Skype. Lekcja trwała 45 minut i dotyczyła Irlandii: kultury, historii i języka, a właściwie 2 języków, które są w użyciu na tej wyspie. Nauczyciel opowiadał o swoim kraju, posługując się prezentacją oraz fragmentami filmów, a równocześnie klasa uzupełniała kartę pracy dostarczoną wcześniej. To ciekawe doświadczenie było możliwe dzięki uprzejmości Fundacji Kultury Irlandzkiej, z którą nasza szkoła współpracuje od kilku lat.


 

Poznański Festiwal Sztuki i Nauki

26 kwietnia 2018 r. klasa 1C uczestniczyła w wykładach na Kampusie Morasko UAM. Wykłady, w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, dotyczyły historii więziennictwa w powojennej Polsce, fantastycznych zwierząt w średniowieczy oraz - i to był absolutny hit - tajemnic seryjnych morderców.


 

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

W środę, 15 marca br. klasy prawnicze uczestniczyły w zorganizowanym przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda Dniu Wymiaru Sprawiedliwości. Nasi uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem sądu oraz zostali wprowadzeni w arkana prawa przez zawodowych sędziów zajmujących się prawem rodzinnym oraz cywilnym.


 

Tramwajem przez historię najnowszą

Tramwajem przez historię najnowszą - to nietypowa lekcja, w której 23 marca wzięła udział klasa 1C. Podczas przejazdu zabytkowym tramwajem przez kilka dzielnic Poznania uczniowie poznali przyczyny i przebieg robotniczego protestu w 1956 roku, następnie oddali hołd pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca i wraz z przewodnikiem zwiedzili Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Lekcja terenowa jest też okazją do przypomnienia młodzieży niepodległościowych tradycji Wielkopolan i etosu pracy, pielęgnowanych przez nich także w latach komunizmu, a jej organizatorem jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym oraz Muzeum Powstania Poznańskiego. Warto obejrzeć film nagrany przez TVP3 dla Teleskopu.

 

 

W muzeum w Szreniawie

Klasy 2B i 1C na zajęciach w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie - odbyła się lekcja muzealna na temat zwyczajów ziemiaństwa na przełomie XIX i XX wieku oraz funkcjonowania gospodarstwa rolnego w tamtym okresie, a także warsztaty kulinarne wyrobu żywności tradycyjnymi metodami.


 

Zielony dzień św. Patryka

Współpraca z Fundacją Kultury Irlandzkiej zaowocowała warsztatami w języku angielskim, które poprowadził dla klasy 1C John McGowan ze szkoły językowej w Derry (Irlandia Północna). Był to jeden z punktów programu «Zielonego dnia św. Patryka», którego organizacja zajęła się własnie klasa 1C.


 

Z wizytą w Radiu Emaus

Ksiądz A. Muńko zorganizował wycieczkę do Radia Emaus.


 

Zwiedzanie ZK we Wronkach

Przyszli prawnicy wzięli udział w wyjeździe do Zakładu Karnego we Wronkach.


 

Udział w rozprawach sadowych

W dniach 7 oraz 14 grudnia 2017 r., uczniowie klasy 3C, a następnie 2C przypatrywali się rozprawom, toczącym się w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Była to nie tylko znakomita okazja zapoznania się z przebiegiem prawdziwego postępowania karnego, z udziałem stron, świadków oraz biegłych, ale także kapitalna lekcja wychowawcza.


 

Lekcje muzealne w Centrum Kultury Zamek

1 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 3C zwiedzali wystawę poświęconą twórczości Fridy Kahlo oraz Diega Rivery. Podczas godzinnego wykładu poznali sylwetki obydwu malarzy, historie ich burzliwego i twórczego związku, a także kontekst historyczny ich działań i prac. Dowiedzieliśmy się jak odczytywać postać i twórczość Fridy Kahlo jako ikony popkultury jaką jest dla współczesnych odbiorców. Wystawę można obejrzeć CK Zamek do 21 stycznia. POLECAMY!

W styczniu 2018 r. w podobnych zajęciach uczestniczyła klasa 1C.

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 

Konkurs 1 z 12

Klasa 3C jest organizatorem konkursu wiedzy 1 z 12 . Za nami eliminacje, została wyłoniona finałowa dwunastka. Ostateczna rozgrywka miała miejsce w Dniu Patronki 8 grudnia. Więcej informacji.

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 

Słowiańskie recytacje

Każdego roku w Poznaniu odbywa się konkurs recytatorski poezji słowiańskiej "Słowiańskie recytacje" w instytucie Filologii Słowiańskiej UAM. Inicjatywą organizatorów jest zaprezentowanie bogactwa poezji tworzonej w różnych językach słowiańskich, na przykład rosyjskim, polskim, białoruskim, ukraińskim. Konkurs przebiega w przytulnej atmosferze, uczestnicy starają się przekazać jak najwięcej emocji. 13 listopada 2017 roku odbył się kolejny konkurs "Słowiańskie recytacje" . Wzięła w nim udział uczennica klasy 2C Khrystyna Gavryshkiv i recytowała wiersze w dwóch językach : - j. rosyjskim "Жди меня и я вернусь" K. Simonow - j. ukraińskim "Замість тисячі слів - кілька серцю важливих зупинок" O. Karpiewicz.


 

W Sądzie Okręgowym w Poznaniu

W poniedziałek 27 listopada 2017 r. uczniowie klasy 1C uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji zorganizowanej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W jej ramach zostali zaznajomieni z jego strukturą oraz codziennym działaniem. Licealiści zostali oprowadzeni po budynku sądu, zajrzeli w każdy jego zakamarek: od biura podawczego, przez bibliotekę, archiwum po salę przesłuchań i zatrzymań. Tę część spotkania prowadziła Pani Katarzyna Błaszczak, pracownik administracyjny Sądu Okręgowego. Następnie młodzież uczestniczyła w spotkaniu z Panią sędzią Joanną Ciesielską-Borowiec, która opowiedziała młodzieży o specyfice pracy sędziego i uświadomiła zagrożenia jakie wiążą się wchodzeniem w konflikt z prawem. Na zakończenie młodzież mogła udowodnić swą nieskazitelność poprzez darmowe złożenie wniosku o potwierdzenie niekaralności do Krajowego Rejestru Karnego. 

Społeczność szkoły wyraża wdzięczność i podziękowanie wszystkim pracownikom Sądu Okręgowego za ciekawe spotkanie i poświęcony nam czas.

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 

Lekcja w prokuraturze

W czwartek 23 listopada 2017 r. uczniowie 1C i 2C, czyli klas o profilu prawniczym, uczestniczyli w spotkaniu z panią Magdaleną Mazur-Prus, Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Pani prokurator zapoznała naszych uczniów ze strukturą i zadaniami organów ścigania w Polsce a także podzieliła się swoimi doświadczeniami zawodowymi. Prelekcja połączona była ze zwiedzaniem gmachu poznańskich prokuratur przy ulicy Solnej.

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 

Koncert muzyki dawnej w Auli Nova

Grupa uczniów głównie z klas humanistycznych wraz z opiekunami spędziła wieczór 21 listopada 2017 r. w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu na koncercie muzyki klasycznej Szkiełkiem i okiem. Wykonawcą była orkiestra Arte dei Suonatori. Piękna muzyka, wspaniali wykonawcy, niezapomniane wrażenia.


 

Na sesji naukowej w IPN

16 listopada 2017 r. uczniowie 1C wzięli udział w Międzynarodowym sympozjum „Rosja – totalitaryzm – bolszewizm”. Wewnętrzne i międzynarodowe reperkusje rewolucji w Rosji. Sesja składała się z cyklu wykładów dot. genezy rewolucji 1917 roku oraz jej skutków w polityce i życiu codziennym. Każdy z wykładów przedstawiał inny aspekt zagadnienia.

Więcej tutaj

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 

Na wykładach na UAM

Wykłady prowadzone przez pracowników Wydziału Historii UAM to sprawdzony sposób na powtórkę przed maturą.  Trzecioklasiści z klas z rozszerzonym programem nauczania historii korzystają z tych zajęć co roku.