Rok szkolny 2019/2020

 

Narodowe Czytanie 2019

Ósma edycja Narodowego Czytania organizowana 7 września 2019 r. pod patronatem Pary Prezydenckiej zgromadziła w wielu miejscach w całym kraju miłośników literatury polskiej, tym razem chętnych do wysłuchania ośmiu nowel. Po raz drugi z rzędu za przygotowanie jednego z takich spotkań w naszym mieście odpowiadała grupa uczniów Dwunastki pod opieką p. Doroty Góral i p. Agaty Niedbalskiej. We współpracy z Biblioteką Kórnicką PAN, Zespołem Szkół Mechanicznych w Poznaniu i Stowarzyszeniem Teatralnym Legion organizatorzy zadbali o to, by przed zgromadzoną w Pałacu Działyńskich publicznością wybrzmiały najciekawsze fragmenty dzieł polskiej nowelistyki. Wśród zaproszonych do czytania gości byli: wielkopolska kurator oświaty – p. Elżbieta Leszczyńska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty – p. Małgorzata Wilczyńska-Grześ, a z ramienia Biblioteki Kórnickiej PAN - p. Małgorzata Potocka. Gościom towarzyszyli  uczniowie ZSM w Poznaniu i członkowie Stowarzyszenia Teatralnego Legion. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Sternalska, Laura Mucha, Natalia Kamińska, Jan Marciniak oraz Kacper Kujawa. O oprawę muzyczną zadbali Julia Schmidt-Przeździecka i p. Adam Dziatkiewicz. Całą uroczystość poprowadziła Julia Sobczyk.

 

 

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Premiera filmu «100 kroków»

Podczas tegorocznego Festiwalu Młoda Malta w Aula Artis odbyła się premiera filmu dokumentalnego "100 kroków", stworzonego przez Julię Schmidt - Przeździecką, uczennicę klasy 1b. Ukazuje on kontynuację akcji "Poznań bez nienawiści", która została zainicjowana przez koło społeczne Każdy Może Być Sobą, a przeobraziła się w przedsięwzięcie angażujące różnorodną grupę ponad 70 osób.

Po wakacjach planujemy pokaz - niespodziankę :)

Fragment filmu dostępny na:

https://www.facebook.com/pomocw12lo/videos/344433079526130/

 


 
Festiwal Młoda Malta

W dniach 3-7 czerwca 2019 r. pięcioro uczniów z klasy 2B uczestniczyło w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym YOUNG MALTA FESTIVAL, organizowanym przez naszych sąsiadów - Collegium Da Vinci. Brały w nim udział szkoły nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Rumunii, Ukrainy, Niemiec oraz Katalonii. Podczas tego intensywnego festiwalowego tygodnia młodzież oraz jej opiekunowie mogli brać udział w warsztatach teatralnych, filmowych oraz musicalowych. Po nich odbywały się krótkie spektakle, przygotowane przez każdą z grup. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu było hasło Let’s Colour the World!, nawołujące do tolerancji i wzajemnego szacunku.

 


 
FilmSteria

Uczniowie XII LO im. Marii Skłodowskiej- Curie w Poznaniu postanowili stworzyć taki festiwal filmowy, w którym sami chcieliby wziąć udział.  Właśnie w ten sposób we współpracy z Kinem Muza, Estradą Poznańską oraz Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk  Audiowizualnych UAM  narodziła się FilmSteria - ogólnopolski festiwal filmów o tematyce grozy. Wydarzenie było skierowane do uczennic i  uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Nie chcieliśmy romansów, komedii ani melodramatów - tym razem miało być strasznie. Na całe miasto spuściliśmy mroczną zasłonę, a social media zaczęły drżeć  ze strachu! Więcej informacji.


 
Peregrynacje teatralne

Stałym, corocznym punktem programu klas o profilu artystycznym są peregrynacje teatralne. W tym roku obrano kierunek Warszawa i Łódź. Więcej informacji.

 


 
Filmsteria - festiwal filmów grozy

Nowym pomysłem uczniów klasy 2B jest organizacja ogólnopolskiego festiwalu filmowego. To ogromne przedsięwzięcie! Trzymamy kciuki za powodzenie. Więcej informacji.

 


 
To lubię - wieczorek poetycki

Klimatyczny wieczorek poetycki To lubię to już tradycja XII LO, jego sława przekroczyła mury Dwunastki. Uczestnicy (wykonawcy i widzowie) rekrutują się nie tylko spośród społeczności naszej szkoły. W tym roku wydarzenie miało miejsce 5 lutego. Organizacją zajęła się klasa 2B. Więcej informacji.

 


 
Sukces w konkursie filmowym

Powstanie wielkopolskie okiem kamery – to z tym tematem mierzyli się uczestnicy okolicznościowego konkursu filmowego zorganizowanego dla szkół Miasta Poznania. Zespół z naszego liceum w składzie: Natalia Herós (2B), Jadwiga Lipczyńska (3B), Aleksandra Spychała (2B), Wiktoria Nowak (2B) oraz Kacper Kujawa (2B) zajął w nim III miejsce, zwracając uwagę jury dziełem powstałym pod opieką prowadzącego w Dwunastce zajęcia filmoznawcze - prof. Stanisława Bitki. Efekty będzie można podziwiać już wkrótce w Internecie. Gratulujemy kolejnego filmowego sukcesu! Zachęcamy także do obejrzenia materiału filmowego o konkursie (w nim ok. 19. min. krótka wypowiedź Kacpra Kujawy) - https://poznan.tvp.pl/40222166/30112018-godz1830

 


 
Dzień Edukacji Narodowej

W tym roku o obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole zadbała klasa 2B pod artystyczną opieką pani prof. Doroty Góral. W autorskim przedstawieniu, które obejrzeli zgromadzeni w tym dniu goście, nie zabrakło humorystycznego spojrzenia na nauczycieli i uczniów ani popisów improwizowanej gry aktorskiej.

 


 
Lekcja w Domu Medialnym Święty Wojciech

Każdego miłośnika literatury i prasy z pewnością zainteresowałoby to, czego 11 października 2018 roku nauczyła się grupa uczniów z kl. 1b. Wraz z ks. Andrzejem Muńko udała się ona na lekcję do Domu Medialnego Święty Wojciech, aby poznać kolejne etapy powstawania książek i czasopism. Podczas spotkania przedstawiono cały proces wydawniczy - od momentu wysłania przez autora maszynopisu aż do opublikowania go przez wydawnictwo. Uczniowie mogli także zwiedzić siedzibę Domu Medialnego i podejrzeć pracę redakcji m.in. nad nowym numerem Przewodnika Katolickiego.

 


 
Warsztaty w Centrum Kultury ZAMEK

Wśród różnych form świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniów klasy 1B zainteresowała propozycja Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. W ramach programu „Pochwała Wolności” zorganizowano tam m. in. wystawę pt. „Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole”, która ma budzić refleksje na temat idei wolności, budowania świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty. Nasi uczniowie w ramach zajęć artystycznych 4 października 2018 r. skorzystali z oferty warsztatów prowadzonych przy tej wystawie przez p. Agnieszkę Jankiewicz.

 


 
Recytatorski sukces

Do grona uczniów, którzy pod okiem pani profesor Doroty Góral rozwijają swój talent recytatorski, dołączyła ostatnio Laura Kaczmarek z klasy 1b. Udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Spotkanie z Panem Cogito, który odbył się 28 września 2018 roku, zakończyła zajęciem drugiego miejsca. Gratulujemy wspaniałego występu!

 


 
Warsztaty aktorskie w Teatrze Polskim w Poznaniu

W czwartkowy wieczór 20 września 2018 roku uczniowie klas teatralno-filmowych wybrali się do Teatru Polskiego na przedstawienie pt. ,,Drugi spektakl”. To ciekawa symulacja relacji między aktorami a widzami. Twórcy budują mechanizm widowiska tak, aby uruchomić w odbiorcach autorefleksję. Od czego zależy percepcja spektaklu? Czym jest uwarunkowane doświadczenie teatralnej wspólnoty? Jak uzyskać przepływ energii miedzy sceną a publicznością? Z tymi problemami mierzyli się nasi uczniowie.

Po przedstawieniu wzięli oni udział w warsztatach aktorskich prowadzonych przez asystentkę reżysera i inspicjentkę ,,Drugiego spektaklu”. Próbowali odpowiedzieć sobie na te same pytania, które podczas prób stawiali jego twórcy, poznając przy tym niektóre z profesjonalnych metod pracy aktorskiej.

 


 
Narodowe Czytanie Przedwiośnia

W akcji Narodowe Czytanie Przedwiośnia nie mogło zabraknąć uczniów klas B. Więcej informacji.

 


 

 

Rok szkolny 2017/18

 

Warsztaty teatralne

11 czerwca klasa 1B uczestniczyła w warsztatach teatralnych, które odbywały się w ramach MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ TEATRÓW"OFF SYTUACJE". Grecki kocioł - tak brzmiał temat zajęć, w czasie których uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego historii antycznego teatru i uczestniczyli w warsztatach aktorskich, gdzie uczyli się śpiewać i tańczyć jak aktorzy antycznego chóru.

 


 
Tramwajem przez historię najnowszą - 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

W dniu 24 maja kl. 2B uczestniczyła w wycieczce organizowanej wspólnie z IPN «Tramwajem przez najnowszą historię. Śladami Powstania Wielkopolskiego.» Wyruszyliśmy spod Pomnika Powstańców Wielkopolskich na Wierzbięcicach, zakończyliśmy w Muzeum Powstania na Starym Rynku. To kolejna niestandardowa, a dzięki temu lepiej zapadająca w pamięć, lekcja historii dla klas humanistycznych. To także jedno z działań edukacyjnych, których celem jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu Wielkopolan w 100-lecie tego wydarzenia.

 


 
I miejsce w konkursie filmowym

Drużyna uRADowani, złożona z uczniów klasy 1B (Natalia Herós, Kacper Kujawa oraz Szymon Litkowski), zajęła pierwsze miejsce w 3.edycji konkursu filmowego "Kariera przyszłości"! To impreza organizowana przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Więcej infomacji

 


 
Warsztaty teatralno-plastyczne

We wtorek 10 kwietnia 2018 r. klasa 2B uczestniczyła w zajęciach teatralnych oraz plastycznych zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Jedna grupa pracowała warsztatowo nad elementami koordynacji psychoruchowej oraz partnerowaniem w kontakcie. Tematem pracy drugiej grupy była granica pomiędzy światem realnym a wirtualnym i pytanie, na ile dopełniają się one wzajemnie, przenikają się lub są zupełnie osobne. Użycie języka wizualnego współczesnych gier, symboli emocji, symboli matematycznych lub zaczerpniętych z portali społecznościowych ukazało łatwość odczytywania i rozumienia kodu wizualnego sztuki współczesnej. Więcej informacji

 


 
W muzeum w Szreniawie

Klasy 2B i 1C na zajęciach w Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie — odbyła się lekcja muzealna na temat zwyczajów ziemiaństwa na przełomie XIX i XX wieku oraz funkcjonowania gospodarstwa rolnego w tamtym okresie, a także warsztaty kulinarne wyrobu żywności tradycyjnymi metodami.

 


 
Tramwajem przez historię najnowszą — Czerwiec 1956

Tramwajem przez historię najnowszą - to nietypowa lekcja, w której 22 marca wzięła udział klasa 1B. Podczas przejazdu zabytkowym tramwajem przez kilka dzielnic Poznania uczniowie poznali przyczyny i przebieg robotniczego protestu w 1956 roku, następnie oddali hołd pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca i wraz z przewodnikiem zwiedzili Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Lekcja terenowa jest też okazją do przypomnienia młodzieży niepodległościowych tradycji Wielkopolan i etosu pracy, pielęgnowanych przez nich także w latach komunizmu, a jej organizatorem jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym oraz Muzeum Powstania Poznańskiego. Warto obejrzeć film nagrany przez TVP3 dla Teleskopu.

 


 
POZNAŃSKIE DZIEWIĄTKI

7 marca odbył się finał Wielkopolskiego Konkursu Recytatorskiego POZNAŃSKIE DZIEWIĄTKI Kto Ty jesteś... Kacper Kujawa z 1B zdobył wyróżnienie.

 


 
Mała premiera Kordiana

"Kordian akt I"w Malarni Teatru Polskiego to kolejny spektakl w ramach projektu "Mała premiera", którego założeniem jest przygotowanie - równoległe z premierą realizowaną przez aktorów zawodowych - tego samego tytułu z młodzieżą. Do udziału w spektaklu został zaproszony uczeń klasy 1B Kacper Kujawa. Więcej informacji na stronie Teatru Polskiego w Poznaniu.

 


 
Wieczorek poetycki To lubię ...

Jak co roku klasa 1B zaprosiła na wieczorek poetycki To lubię … Piąta odsłona tej imprezy artystycznej odbyła się w czwartek 8 lutego w sali teatralnej. Więcej informacji.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Przechadzka za kulisami

Kolejnym punktem na mapie poznańskich instytucji kulturalnych, poznawanych od kulis przez klasę 1B, był Teatr Wielki. Dla klasy humanistycznej o profilu teatralno-filmoznawczym to z pewnością bardzo interesujące zajęcia.

 


 
Koncert w Urzędzie m. Poznania

W połowie stycznia klasa 1B oklaskiwała podczas koncertu w Urzędzie Miasta finalistów Konkursu Piosenki Żydowskiej. Była to okazja do spotkania z inną kulturą i kształcenia wrażliwości oraz tolerancji.


 
Lekcja muzealna w Centrum Kultury Zamek

Klasa 1B uczestniczyła w lekcji muzealnej Frida Kahlo i Diego Rivera. Kontekst polski w Centrum Kultury Zamek. Uczniowie mieli okazję obejrzeć głośną wystawę obrazów słynnej meksykańskiej malarki i jej męża. Dzięki pani kurator wystawy poznali szczegóły z życia artystki, jej poglądy polityczne oraz charakterystyczne, niepowtarzalne cechy twórczości.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Dzień Patronki

Tradycyjnie w Dniu Patronki grupy teatralne prezentują miniatury sceniczne. Tym razem były to fragmenty pamiętnika Marii Skłodowskiej-Curie i listów pisanych do niej przez Piotra Curie. W rolach wielkich uczonych wystąpili Martyna Kloc z 3B i Krzysztof Neldner z 2B.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Nagrody w konkursie recytatorskim

2 grudnia 2017 w Świebodzinie odbył się finał Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego O laur Haliny Poświatowskiej. Zakwalifikowały się do niego dwie uczennice z klasy 3B: Weronika Wolna i Maja Wielgosz.

Weronika zdobyła III miejsce, a Maja otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy! Sukces w konkursie to także zasługa p. prof. D. Góral.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Naród sobie. Historia Teatru Polskiego

Teatr od zawsze intryguje, a klasa 1B postanowiła sprawdzić, w jaki sposób działa jego czar. W ostatni czwartek, 7 grudnia 2017 r., uczniowie tej klasy zwiedzili Teatr Polski "od kuchni". Nie tylko znaleźli się na scenie, ale zajrzeli także do garderoby aktorów i obejrzeli unikatowy, w skali kraju, zabytkowy mechanizm sceny obrotowej. To pierwszy przystanek na naszym szlaku poznańskich teatrów, następna będzie opera - już w lutym.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
«Festiwal słowa»

W finale XV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego «Festiwal słowa» Gabriela Wieczór (1B) zdobyła Nagrodę Publiczności.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Akcja Improwizacja

30 listopada 2017 r., w andrzejkowy wieczór, klasa 2B zaprosiła nas na nietypowy spektakl Akcja Improwizacja,. Pokaz składał się z kilku krótkich gier improwizacyjnych, które angażowały od jednego aktora aż po całą grupę. W tym wydarzeniu widownia odgrywała równie ważną rolę jak aktorzy. To ona miała wpływ na to, co działo się na scenie. Widzowie mogli zamienić się rolami z aktorami i zaprezentować swoje pomysły na proponowany przez resztę widowni sposób rozwoju akcji, jej miejsce czy postawy bohaterów. Czasami było wyjątkowo zabawnie. To pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w szkole, mamy nadzieję, ze nie ostatnie.Nad całym wydarzeniem czuwał p. prof. Krzysztof Bromberek.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.


 
Koncert muzyki dawnej w Auli Nova

Grupa uczniów głównie z klas humanistycznych wraz z opiekunami spędziła wieczór 21 listopada 2017 r. w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu na koncercie muzyki klasycznej Szkiełkiem i okiem. Wykonawcą była orkiestra Arte dei Suonatori. Piękna muzyka, wspaniali wykonawcy, niezapomniane wrażenia.

 


 
Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym

14 listopada 2017 r. klasa 1B uczestniczyła w lekcji muzealnej Jak patrzeć na dzieło sztuki. XII LO prowadzi stałą współpracę z instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi m. Poznania, m.in. z Muzeum Narodowym w Poznaniu. Lekcje poza budynkiem szkoły zawsze są atrakcyjne. Prelekcja kustosza  przygotowuje do pełnego i wielopłaszczyznowego odbioru dzieła sztuki, pozwala lepiej je zrozumieć.


 
Peregrynacje do Krakowa

We Wrocławiu uczestnicy peregrynacji (klasy 1B i 2B) obejrzeli spektakl Klatka z łez, uczestniczyli w lekcjach muzealnych: "Panorama Racławicka", "Sztuka Młodej Polski', "Sztuka współczesna", odwiedzili Muzeum Uniwersyteckie. Odbyli spacery tematyczne po Starym Rynku, dzielnicy czterech świątyń, ogrodzie japońskim.

Więcej tutaj.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Spektakl z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Grono pedagogiczne oraz goście z Ukrainy z przyjemnością obejrzeli spektakl Kolejka z repertuaru kabaretu «Dudek», przygotowany przez klasę teatralną pod kierunkiem p. prof. Krzysztofa Bromberka. Występ rozbawił widzów i dostarczył im chwili relaksu. Klasa 2B słynie też z talentów muzycznych, a uroczystości i imprezy szkolne to okazja do ich prezentacji. Zuza została nagrodzona gorącymi oklaskami.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.


 
Peregrynacje do Wrocławia

Tradycją XII LO są jesienne peregrynacje klas teatralno-filmoznawczych do miejsc znaczących na mapie kulturalnej Polski. W tym roku był to Wrocław (3B) oraz  Kraków (1B i 1C).

We Wrocławiu uczestnicy peregrynacji obejrzeli spektakl Klatka z łez, uczestniczyli w lekcjach muzealnych: "Panorama Racławicka", "Sztuka Młodej Polski', "Sztuka współczesna", odwiedzili Muzeum Uniwersyteckie. Odbyli spacery tematyczne po Starym Rynku, dzielnicy czterech świątyń, ogrodzie japońskim. Więcej tutaj.

Więcej tutaj.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Grupy filmoznawcze cyklicznie uczestniczą w pokazach filmowych połączonych z prelekcją, warsztatami i dyskusją w kinie Muza.

 

 
Na wykładach na UAM

Wykłady prowadzone przez pracowników Wydziału Historii UAM to sprawdzony sposób na powtórkę przed maturą.  Trzecioklasiści z klas z rozszerzonym programem nauczania historii korzystają z tych zajęć co roku.

 


 
Rajd integracyjny dla pierwszaków - organizacja

Więcej o rajdzie, przygotowanym zgodnie z tradycją przez klasę 2B, można przeczytać tutaj.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.