XII Liceum Ogólnokształcące

im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu

Wydarzenia roku jubileuszowego

  • Jubileuszowa gala 50-lecia szkołyzobacz

„Film bez granic” – premierowy pokaz krótkometrażowego filmu o Dwunastce.

  • Dzień Patronki – spotkania z absolwentami

9 grudnia w Dniu Patronki z inicjatywy Klubu Uczniowskiego odbyły się spotkania z absolwentami naszego liceum. Przyświecała nam idea łączenia pokoleń, wzmacniania identyfikacji społeczności szkolnej z naszym liceum, integracja między klasami i poszerzanie horyzontów. Nasi absolwenci opowiadali o swoich ścieżkach kariery i/lub o swoich pasjach wszystko po to, aby pokazać ocean możliwości jaki roztacza się przed absolwentami naszej szkoły. Z opinii uczniów wiemy, że spotkania były ciekawe i inspirujące.

Naszym wspaniałym absolwentom, którzy znaleźli czas i chęci na spotkania z uczniami bardzo serdecznie dziękujemy.

Naszymi gośćmi byli:

1.Julia Ławniczak-Gościńska – Od teatralki do Formuły, czyli jak nie dać się przekonać, że jest się słabym z matmy.

2.Michał Wojtczak  – 1.Studia w Anglii 2. Praca w mediach

3.Adrianna Grausz – Erasmus +  czyli jak zwiedzić świat

4.Aleksandra Bręk – Do odważnych świat należy czyli co łączy prowadzenie firmy, modeling i drony

5.Mateusz Grodzki – Jak zostać testerem w IT?

6.Maja Benn – Well-being: praktyczne narzędzia do zwiększenia dobrostanu 

7.Krzysztof Neldner – Warsztat piosenki aktorskiej

8.Fundacja Leśna Pomoc – Czy dzik jest dziki? 

9.  dr Katarzyna Pawłowska – Ja w krainie podatków.

10. Tomasz Mazur – Jak być artystą, projektantem, blogerem, wolontariuszem i rodzicem w jednej osobie.

11. Marta Sobczak – Wybierz trudniej i nie bój się wyzwań.

12.Patrycja Piornedo – Market Research – co, gdzie i jak?

13. Monika Kremser – Czy sukces szkolny idzie w parze z sukcesem na rynku pracy? 

14. Marta Bulińska i Marta Depka – Autostop i grajkowanie – przepis na szalone życie

  • 50 DRZEW NA 50 – LECIE SZKOŁY

50 drzew na 50-lecie szkoły – to inicjatywa Samorządu Uczniowskiego XII Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Skłodowskiej-Curie. W naszym zamyśle, projekt sadzenia drzew ma otwierać Jubileuszowy Rok obchodów 50-lecia istnienia Dwunastki. W ten sposób pragniemy pozostawić po sobie ślad pozytywnie wpływający na otaczające nas środowisko, o którego ochronę staramy się dbać każdego dnia.

Nasz pomysł zrodził się jesienią 2021 roku i nie przeszedł bez echa, został dostrzeżony, a dzięki temu, zdobyliśmy dofinansowanie z Funduszu Samorządów Uczniowskich. Podjęliśmy także współpracę z Urzędem Miasta i Zarządem Zieleni Miejskiej i po efektywnych konsultacjach, możemy dumnie powiedzieć, że to co w zeszłym roku było tylko w sferze planów, dzisiaj uda nam się zrealizować. Sercem całego przedsięwzięcia  został Park Adama Wodziczki. W tym miejscu odbyły się już warsztaty z biologii i ekologii, spacery: entomologiczny i dendrologiczny oraz szkolna akcja sprzątania Ziemi.  

Teraz przed nami kulminacja projektu, czyli zaplanowana na 8 listopada na godzinę 11.30 akcja sadzenia drzew, która jest jednocześnie uroczystym otwarciem Roku Jubileuszowego. Wydarzenie to ma na celu zaakcentowanie ważnej dla naszego Liceum daty oraz integrację uczniów Dwunastki, nie tylko tych obecnych, ale również Szacownych Absolwentów, bo każdy z nas tworzył w przeszłości lub  tworzy obecnie historię Szkoły. 

W akcji sadzenia drzew wziął udział m.in. Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, który przyznał, że cieszy go fakt, że młodzież jest świadoma roli drzew w mieście.

Jedną z tabliczek, upamiętniających nasz jubileusz i zamieszczonych na każdej z 50 lip i olsz czarnych, odsłonił poseł z Poznania – Franciszek Sterczewski, absolwent XII liceum wraz z p. dyrektor Grażyną Koprowską.

Impreza odbiła się echem w poznańskich mediach.

Więcej o wydarzeniu:

epoznan.pl/news-news-134079-uczcili_50_lecie_szkoly_sadzac_drzewa_ciesze_sie_ze_mlodziez_ma_swiadomosc_tego_jak_wazne_sa_drzewa_w_miescie

codziennypoznan.pl/artykul/2022-11-09/z-okazji-50-lecia-szkoly-posadzili-50-drzew-w-poznanskich-parkach/

wpoznaniu.pl/ekologiczna-inicjatywa-samorzadu-uczniowskiego/

www.eska.pl/poznan/uczniowie-z-prezydentem-jaskowiakiem-posadzili-50-drzew-na-50-lecie-poznanskiego-liceum-aa-Zrme-9b4m-rji6.html

faktypoznan.pl/20221108515386/um-poznan-drzewa-z-okazji-jubileuszu1667939433

  • 100 lat od przyznania doktoratu honoris causa Marii Curie

W dniach 8-9.11.2022r. miały miejsce dwudniowe obchody 100. rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej-Curie doktoratu honorowego Uniwersytetu Poznańskiego. Wnuczka uczonej prof. Hélène Langevin-Joliot, która jest fizyczką, jak jej sławna babka, odebrała dyplom honorowy podczas uroczystości w Auli Lubrańskiego.

W tej uroczystości uczestniczyliśmy jako szkoła imienia Marii Skodowskiej-Curie. Uczennice klasy 3c miały niepowtarzalną okazję zamienić kilka słów z prof. Hélène Langevin-Joliot i uwiecznić ten moment na zdjęciu.

Skip to content