Jubileuszowa gala 50-lecia szkoły

Wielkie jubileusze potrafią uświadomić coś, czego nie dostrzegamy na co dzień. Pięć dekad Dwunastki zasługiwało na to, by na chwilę przystanąć i spojrzeć z dumą na swoich absolwentów, obecnych uczniów, dyrektorów, nauczycieli, także emerytowanych, wszystkich jej pracowników, angażujących się w życie szkoły rodziców i sympatyków XII LO. Nasze wspólne święto 28 października 2023 roku zgromadziło szkolną społeczność  i zaproszonych gości w Auli Artis na przygotowanej pod okiem p. Doroty Góral oraz p. Kingi Krasowskiej jubileuszowej gali. Poprowadzili ją nasi absolwenci: Julia Sobczyk oraz Mateusz Pluskota. Wszystkich gości przywitała pani dyrektor Grażyna Koprowska, która z dumą wspominała historię szkoły, osiągnięcia uczniów i dokonania nauczycieli oraz swoich poprzedników. Wysiłek tych wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju Dwunastki, docenili w swoich przemówieniach zaproszeni goście: w imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty – dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, pani Maria Jedlińska-Pysa, Pierwszy Zastępca Prezydenta Miasta Poznania – pan Mariusz Wiśniewski, przewodniczący  Rady Rodziców – pan Maciej Szrajber, a także przedstawicielka absolwentów – pani Paulina Nowaczyk-Kaczmarek.

Koncert galowy pozwolił nie tylko z sentymentem spojrzeć w przeszłość, ale także, prezentując   talenty obecnych uczniów szkoły, śmiało oczekiwać na to, co przed nami. Scenę Auli Artis zapełnili aktorzy (szkolny teatr To lubię…: Julia Panek, Julia Bekas, Julia Ostrowska, Leon Stachowiak, Natasza Foltyńska, Aleks Marcinowski, Alicja Jaworska), recytatorzy (Julia Ostrowska, Lena Lipska),  wokaliści (Wiktoria Wysakowska, Julia Panek, Amelia Wituła, Wiktoria Zielińska, Zuzanna Bujalska, Anna Muszak, Natalia Biała i Szymon Roemer), zespoły wokalne (Dolce Cantabile, chór uczniów kl. 1a i 1b), instrumentaliści (Rozalia Marcinkowska, Michał Śliwa, Apolonia Boczko, Gabriela Butkiewicz, Maciej Ciereszko, Mateusz Skuza, Wiktoria Liberek, Jacek Socha, Alicja Przybyłek, Kamil Stokłosa, Natalia Biała) oraz tancerze (Julia Panek w towarzystwie pana pedagoga Adama Dziatkiewicza, Antonina Papaj i Diego Darmetko). Koncert urozmaicił gościnny występ Kobiecej Formacji Salsowej ze Szkoły Tańca i Relaksu założonej przez naszą absolwentkę – Alicję Frankowską oraz premierowy pokaz krótkometrażowego filmu o Dwunastce.

Sobotnie popołudnie nasi absolwenci spędzili w murach szkoły, gdzie mogli po latach spotkać swoich kolegów i nauczycieli, by razem powspominać licealne lata, odnaleźć się na starych zdjęciach czy w szkolnej kronice i przekonać o tym, że XII LO zawsze chętnie ich powita w swoich progach.