Profil matematyczno-informatyczno-językowy
Dlaczego Warto wybrać tę klasę / profil?
- Celem edukacji w tej klasie jest przygotowanie do studiów na następujących kierunkach (wybrane propozycje):
- UAM: technologie komputerowe, matematyka, informatyka, nauczanie matematyki i informatyki,
- Politechnika: architektura, budownictwo, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji, elektronika i telekomunikacja, automatyka i robotyka, informatyka, elektrotechnika, energetyka, matematyka, edukacja techniczno-informatyczna, fizyka techniczna, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria zarządzania, logistyka,
- Uniwersytet Ekonomiczny Poznań: ekonomia, finanse i rachunkowość, gospodarka turystyczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, informatyka i ekonometria, towaroznawstwo, zarządzanie i inżynieria produkcji, finanse i rachunkowość biznesu, gospodarka przestrzenna, zarządzanie.
- Nauka w tej klasie uczy systematyczności, planowania, starannego wykonania i analizy własnych działań.
- Uczniowie uczestniczą w warsztatach i wykładach otwartych organizowanych przez uczelnie wyższe, m.in. Politechnikę Poznańską, Wydział Fizyki UAM oraz Wydział Matematyki i Informatyki UAM, zwiedzają laboratoria naukowe, biorą udział w wycieczkach edukacyjnych, pokazach nowych technologii.
- Uczestniczą w konkursach związanych z matematyką i fizyką, takich jak SUPERMATEMATYK, KANGUR i LWIĄTKO, Europejskim Tygodniu Kodowania CodeWeek.
- Sprawdzają się w wielkopolskim konkursie KOALA (KOmbinatoryka + Algorytmika + LogikA
- Angażują się w projekty unijne, które przeznaczone są dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi.
- Biorą udział w Infizmanii – szkolnym Dniu Matematyki, Fizyki i Informatyki, szkolnym konkursie matematyczno – informatyczno – szachowym MathInChess.
- Pracownie wyposażone są w tablice interaktywne z bogatym oprogramowaniem do matematyki i fizyki. Uczniowie na lekcjach matematyki korzystają z kalkulatorów graficznych pomagających lepiej zrozumieć i utrwalić zagadnienia z tego przedmiotu.
- Po lekcjach młodzież rozwija swoje umiejętności na zajęciach szachowych.
Przedmioty punktowane w rekrutacji
- język polski
- matematyka
- informatyka
- język obcy
Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym
matematyka
„Matematyka jest tym, czym zajmują się ludzie kompetentni.” (David Hilbert)
- Jeżeli wierzysz, że każdy problem, każde zadanie można rozwiązać, jeżeli interesujesz się światem liczb i pojęć matematycznych, to klasa z poszerzonym programem matematyki jest jak najbardziej dla Ciebie.
- To tu zyskasz niezbędne teoretyczne podstawy z matematyki, dowiesz się, czym jest słynny rachunek różniczkowy funkcji, geometria analityczna oraz szereg geometryczny, ale przede wszystkim nauczysz się twórczo i logicznie myśleć.
informatyka
- Dzięki tym zajęciom dowiesz się, czym są bazy danych, nauczysz się podstaw języka C++ oraz tworzenia stron www (także na dodatkowym przedmiocie: projektowanie i tworzenie stron internetowych).
- Dobrze przygotowujemy do studiów na kierunkach technicznych.
- Dajemy wiedzę na temat różnych zagadnień dotyczących szeroko pojętej informatyki, nie ograniczając się tylko do gier czy Internetu.
- Rozwijamy umiejętność logicznego myślenia (przez zagadki, konkursy matematyczne, programowanie).
język angielski
Jeśli
- chciałbyś swobodnie porozumiewać się językiem angielskim w normalnych sytuacjach komunikacyjnych i tych bardziej formalnych,
- chciałbyś poznać i umieć wykorzystać słownictwo z zakresu ekonomii i biznesu,
- interesują Cię spotkania i lekcje z native speakerami,
- chcesz poznać Londyn i miasta Anglii na warsztatach językowych, brać udział w webinariach o tematyce biznesowej, w wykładach w języku angielskim,
to ta klasa jest dla Ciebie!
Języki obce
język angielski (kontynuacja) – zob. przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym
język hiszpański (dla początkujących)/ język niemiecki (kontynuacja) (do wyboru):
W przypadku większej liczby chętnych do danej grupy językowej o przyjęciu decyduje wyższa liczba punktów, uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym. Grupa językowa nie może liczyć więcej niż 16 osób.
język hiszpański (dla początkujących)
- Świat, który nas otacza, nieustannie się zmienia i stawia coraz wyższe wymagania. Ludzie, którzy chcą coś osiągnąć, muszą pracować nad sobą, rozwijać się i ciągle uczyć. Obecnie bardzo potrzebna staje się znajomość języków obcych. Hiszpański jest trzecim najczęściej używanym językiem na kuli ziemskiej (po języku mandaryńskim i angielskim).
- Po wejściu Polski do Unii Europejskiej Hiszpania bardziej otworzyła się na nasz kraj. Na terenie Polski działa wiele firm z Półwyspu Iberyjskiego, np. Banco Santander, Ferrovial, Acciona, Sando, Lubasa, Gestamp, Gonvarri, Mecalux, Fagor, EADS CASA, ZARA, ROCA Sanitario, Telepizza, Anecoop i wiele innych.
- Obecnie znajomość języka angielskiego jest już standardem i przestaje być atutem podczas ubiegania się o atrakcyjną pracę, mocnym punktem w CV kandydata staje się natomiast znajomość języka kastylijskiego.
- Jeśli nauczysz się mówić po hiszpańsku, staną przed Tobą otworem wyjazdy na stypendia do krajów hiszpańskojęzycznych.
- Znajomość hiszpańskiego bardzo ułatwia podróżowanie po wielu ciekawych i pięknych miejscach na świecie. W krajach Ameryki Łacińskiej i niektórych częściach Hiszpanii staje się ona wręcz koniecznością!
- Zawodnicy La Furia Roja też mówią w tym języku.
- Język Cervantesa jest prosty, piękny i użyteczny. Jego znajomość pomoże Ci nie tylko odkryć bogatą i barwną kulturę krajów hiszpańskojęzycznych, tajemnice latynoskiej duszy, ale także nauczyć się braku pośpiechu, relaksu i… uśmiechu.
język niemiecki (kontynuacja)
- Zajęcia mają na celu poznanie języka jednego z naszych najbliższych sąsiadów i przygotowanie do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym.
- Odbywają się w grupach, w pracowni językowej w pełni wyposażonej w sprzęt audiowizualny.
- Lekcje prowadzone są w oparciu o nowoczesny podręcznik z wykorzystaniem multimediów i autentycznych tekstów.
- Przebiegają w miłej, sprzyjającej nauce atmosferze.
- Znajomość języka niemieckiego jako drugiego języka obcego umożliwi naszemu absolwentowi skorzystanie w przyszłości z szerszej oferty pracy na rynku polskim i europejskim.