Charakterystyka klasy biologiczno-chemicznej C  - link

Charakterystyka klasy biologiczno-chemicznej D  - link

Film na YouTube - link

 

Wydarzenia - rok szkolny 2020/2021

 

Zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym

W czwartek 17 czerwca klasa 2gc uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Powtarzaliśmy wiadomości zdobyte na lekcjach biologii, dotyczące rozmnażania wegetatywnego i generatywnego roślin. Zwiedzaliśmy szklarnie i wegetatywnie, rozmnażaliśmy rośliny ozdobne. Do domu wróciliśmy z własnoręcznie wykonanymi sadzonkami.

 

 

"Nowotwory pod lupą" - wykład online

26 marca 2021 roku klasa 2G_C uczestniczyła w wykładzie online pt. "Nowotwory pod lupą". Zajęcia poprowadziła Pani Kinga Piątek - Bajan.
W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się m.in czym są nowotwory, jakie są czynniki ryzyka, czym charakteryzują się komórki nowotworowe oraz jaka jest częstotliwość zachorowań wśród kobiet i mężczyzn.
W imieniu uczniów dziękujemy za ciekawy wykład i za poświęcony czas.
 

 

 

"Na tropie zdrowych słodyczy" - wykład online

25 marca 2021 roku klasa 1C  uczestniczyła w popularnonaukowym wykładzie online zorganizowanym przez Zespół Fizyki Wartej Poznania w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. Tropem zdrowych słodyczy poprowadziła uczniów dr Iwona Płowaś - Korus.

 

 

Piątki z chemią i biologią

Nasze kameralne piątkowe spotkania w gronie pasjonatów chemii przyciągnęły również miłośników biologii. Teraz spotykamy się już nie tylko, żeby przeprowadzać doświadczenia chemiczne, ale również zgłębiamy tajniki mikroskopowania.

 

 

Ogólnopolski Konkurs Chemiczny "Alchemik"

W tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Alchemik" swoją wiedzę postanowili sprawdzić: uczennice klasy 2PC  - Maja Konieczna i Maria Hamrol oraz Robert Kustra z klasy 1C. Zmagania te od kilku lat organizuje Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Grodzisku Mazowieckim we współpracy merytorycznej ze stołecznymi uczelniami wyższymi - Uniwersytetem Warszawskim i SGGW w Warszawie. Naszym reprezentantom, którym pozostało już tylko czekać na wyniki konkursu,  życzymy sukcesu i satysfakcji.

 

 

Z chemią za Pan Brat...

Piątkowe spotkania organizowane w szkole dla uczniów pani prof. Ewy Koprowskiej pozwalają nawet największym sceptykom uwierzyć, że chemia jest cool. W doświadczeniach przeprowadzanych  - zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego - w kilkuosobowych grupach można było do tej pory sprawdzić, jak działa lampa lawowa, jak powstają węże faraona, jakie tajemnice kryje w sobie ciecz nieniutonowska. Oprócz fascynującej dla chemika "zabawy w kolory" podczas eksperymentów z roztworami różnej gęstości nasze piątkowe spotkania to także okazja do rozwijania swoich zainteresowań biologią - temu służy przygotowywanie preparatów i obserwowanie ich pod mikroskopem.

 

 

 

Rok szkolny 2019/2020

 

Kontynuacja współpracy z Politechniką Poznańską

We wtorek 25 lutego 2020 r. klasa 1PC znów odwiedziła Politechnikę Poznańską. Tym razem zajęcia dotyczyły refraktometrycznego oznaczenia zawartości cukru w owocach. Ćwiczenia odbyły się w ramach nawiązanej współpracy z uczelnią i dzięki uprzejmości pani dr Edyty Janeby-Bartoszewicz.

 

 
Zajęcia w Palmiarni

27 lutego 2020 r. klasa 2D wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w Palmiarni Poznańskiej. Uczniowie podzieleni na dwie grupy poznawali przystosowania roślin do różnych środowisk życia. Młodzież mogła zobaczyć przekształcenia organów wegetatywnych roślin oraz poznać rośliny użytkowe z innych stref klimatycznych.

 
 

 
Warsztaty na Politechnice Poznańskiej

13 lutego 2020 r. klasa 1 PC uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej. Udział w zajęciach został wylicytowany podczas WOŚP przez jednego z uczniów - Artura Bartoszewskiego. Warsztaty dały okazję do zastosowania w praktyce poznanych wcześniej na lekcjach praw fizycznych.
 

 
 

 
Fizyka w medycynie

Uczniowie klasy 2D w ramach zajęć z fizyki w medycynie poszerzają swoją wiedzę, przeprowadzając ciekawe eksperymenty fizyczne.

 
 

 
Motyli wolontariat

Spotkanie uczniów klasy 2D z wolontariuszką pracującą w hospicjum dla osób z chorobą nowotworową  zostało zorganizowane 12 grudnia 2019 r. przez szkolny wolontariat z okazji Dni Wolontariatu. Miało ono promować "motyli wolontariat" wśród uczniów naszej szkoły.

 
 

 

 

Chemia w małej skali

Klasy 2D i 3D  z wychowawcami i panią prof. Marią Paetz 8 listopada 2019 r. wyjechały na wycieczkę do Torunia. Odbyły się tam zajęcia laboratoryjne po hasłem "Chemia w małej skali", w których uczniowie tych klas brali czynny udział. Oprócz tego wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy toruńską starówkę. W dobrych humorach i zaopatrzeni w pierniki późnym wieczorem wróciliśmy do Poznania.

 

 

 

Forum Sukcesu Polskiego Biznesu

W dniu 24 września 2019 roku młodzież klas: 1GA, 1GB i 1GC uczestniczyła w wydarzeniu: Forum Sukcesu Polskiego Biznesu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.Zgodnie z programem wydarzenia uczestniczyliśmy w lekcji przedsiębiorczości przygotowanej wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.Po lekcji przedsiębiorczości młodzież miała okazję zwiedzić przygotowana ekspozycje w pawilonie targowym i porozmawiać z młodzieżą z Zielonej Góry prowadzącą szkolne przedsiębiorstwo handlujące skarpetami zaprojektowanymi przez uczniów.

 

 


 
Drużyna szpiku

Udział uczniów klasy 2D w akcji promującej krwiodawstwo i transplantacje ,organizowaną przez „Drużynę  szpiku" pod hasłem : Poznań dzieli się życiem. Uczniowie przeszli ze szkoły na Plac Adama Mickiewicza rozdając ulotki. Na placu za pomocą drona zrobiono zdjęcie uczestników, którzy stworzyli z siebie kroplę krwi.


 

 

Zajęcia z anatomii na lekcji biologii

W czwartek 10 października w klasie 3D  dzięki inicjatywie  i zaangażowaniu ucznia Dawida Bartoszka odbyły się zajęcia z anatomii. Wszyscy z entuzjazmem i zainteresowaniem preparowali i oglądali serce, nerki, płuca, krtań, tchawicę, przełyk, język i mózg świni, wykorzystując podobieństwo jej organów do narządów człowieka.

 


 

Rok szkolny 2018/2019 

 

Na lekcjach biologii

Ulubiona lekcja klasy 2D to zajęcia z obserwacji mikroskopowych. Uczniowie oglądają preparaty stałe zgodnie z zakresem materiału, jaki omawialiśmy na lekcjach. Odszukują cechy charakterystyczne obiektu, wykonują rysunki lub zdjęcia.

 


 
Dni Akademickie na Wydziale Biologii UAM

Dni Akademickie na Wydziale Biologii UAM odbywały się od 11 do 13 lutego 2019. W zajęciach brali udział uczniowie klas o profilu biologiczno-medycznym, czyli 2D, 3D i 3E. Na rozpoczęcie każdego dnia odbywało się spotkanie z dziekanem, a następnie wykład inauguracyjny. W kolejnych zajęciach uczniowie uczestniczyli w laboratoriach. Ich tematyka była różnorodna i dotyczyła wielu aspektów biologii.

 


 
Lekcja biologii inaczej

Po zakończeniu cyklu lekcji z botaniki klasa 2D podsumowała zdobytą wiedzę w Palmiarni Poznańskiej. Zajęcia koncentrowały się na  przystosowaniach flory do różnych środowisk życia. Uczniowie zobaczyli także wiele roślin użytkowych z całego świata.

 


 
Spotkanie w Urzędzie Miasta

W czwartek 21 lutego 2019 r. odbyło się spotkanie w poznańskim Urzędzie Miasta z panią Hanną Grunt - pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Poznania ds. jakości powietrza. Zostało ono zorganizowane przez Młodzieżową Radę Miasta, do której należy uczeń klasy 2C Dawid Kapustka, a wzięli w nim udział uczniowie z klasy 1D wraz z wychowawcą.

 


 
PSIchologiczna lekcja

W odpowiedzi na apel szkolnego wolontariatu, by wesprzeć zbiórkę dla zwierząt, organizowaną przez Fundację Animalia, klasa 3D przygotowała paczkę zawierającą wiele przydatnych artykułów. Została za to nagrodzona ciekawą lekcją na temat komunikacji z psem i kotem. W tajniki PSYchologii 23 listopada 2018 r. wprowadzała uczniów pani Barbara Pniewska -  nasz szkolny psycholog i specjalistka od psychologii zwierząt.

 


 
Udział w kampanii "Drugie życie. Transplantacja - masz dar uzdrawiania"

W tym roku szkolnym nasze liceum bierze udział w kampanii społecznej "Drugie życie. Transplantacja - masz dar uzdrawiania." Uczniowie klasy 1D wraz z koordynatorem akcji uczestniczyli z tej okazji w konferencji inauguracyjnej, która odbyła się 26 października 2018. To symboliczna data - wówczas obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Przed konferencją odbyła się gra miejska, w czasie której uczniowie wcielili się w rolę pogromców mitów o transplantacji. Pogoda i humory dopisywały, więc z dużym zaangażowaniem szukano miejsc, w których czekali specjaliści mogący poszerzyć naszą wiedzę o medycznych, prawnych oraz etycznych aspektach donacji i transplantacji narządów od osób żywych i zmarłych. Przeszkoleni w ten sposób uczniowie zajmą się kampanią na terenie szkoły.

 


 
Charytatywny kiermasz ciast

4 października to ustanowiony w 1931 roku Światowy Dzień Zwierząt i początek Światowego Tygodnia Zwierząt. Stąd pomysł samorządu uczniowskiego XII LO, by wspomóc działalność jednej z prozwierzęcych fundacji. Jego realizacją zajęli się uczniowie klasy 3D, współorganizując 5 października 2018 roku szkolny kiermasz ciast. Na apel, by wesprzeć to przedsięwzięcie swoimi wypiekami, odpowiedziało ponad trzydzieści osób z różnych klas. Sprzedaż słodkości cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu udało się zebrać kwotę ponad 500 zł, którą przekazano fundacji Animalia, aby wesprzeć jej codzienną działalność charytatywną.

 


 

 

Rok szkolny 2017/18

 

Budowniczowie niepodległości»

Konferencja «Budowniczowie niepodległości» z cyklu «Roger Sławski i jego epoka» miała na celu przypomnienie dróg, które doprowadziły Wielkopolan do odzyskania niepodległości. W sesji naukowej zorganizowanej w Teatrze Polskim wzięli udział uczniowie klasy 2E. To kolejna nietypowa lekcja historii w roku, w którym świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niezależnego bytu państwowego.


 
Konkurs Przyrodniczy «Parki narodowe w Polsce»

Uczeń klasy 3D Jakub Grzesiak brał udział w etapie wojewódzkim Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych «Parki narodowe w Polsce», organizowanego przez PTOP "Salamandra".


 
Sukcesy w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej

Zuzanna Kurowska z klasy 2E została finalistką Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Pokonała dużą konkurencję, w eliminacjach online startowało ok. 1000 osób z całej Polski. Gratulujemy!


 
Wykład w Collegium Chemicum UAM

28 lutego 2018 r. klasa medyczna 1D wysłuchała w Collegium Chemicum wykładu ABC chemii witamin.


 
Dni Akademickie na Wydziale Biologii UAM

Od wtorku 6.02 do czwartku 8.02 uczniowie klasy 2D, 2E i 3D, czyli klas o profilu biologiczno-medycznym, brali udział w Dniach Akademickich na Wydziale Biologii UAM. Uczestniczyli w wykładach i zajęciach laboratoryjnych. Każda klasa miała inne zajęcia o bardzo zróżnicowanej tematyce. Uczniowie mieli okazję poznać Świat Mikrobów i barwić bakterie metodą Grama, były zajęcia z fizjologii roślin, na których rozdzielano barwniki z liści roślin. W czasie ćwiczeń z genetyki oglądali zmienność muszki owocówki, a na zajęciach z antropologii dowiedzieli się, jak "umarli potrafią mówić".

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 

O Skłodowskiej na UAM

O obchodzonej w tym roku 150. rocznicy urodzin patronki naszej szkoły pamiętał Wydział Chemii UAM z tamtejszym Naukowym Kołem Chemików. Podczas panelu naukowego poświęconego Marii Skłodowskiej-Curie nie mogło zabraknąć uczniów Dwunastki. 1 grudnia z zaproszenia na Dzień Marii skorzystały klasy biologiczno-medyczne 2D i 2E z ich wychowawczyniami – p. prof. Ireną Jaszkowską i p. prof. Mileną Mikołajczak. Oprócz ciekawego wykładu na temat życia i osiągnięć naukowych naszej noblistki, podsumowanego konkursem wiedzy o niej, uczelnia zapewniła swoim gościom zwiedzanie m. in. wydziałowych laboratoriów czy biblioteki. Okazją do tego, by poczuć prawdziwą chemię, były także spektakularne pokazy doświadczeń przygotowane przez Naukowe Koło Chemików

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Podchody integracyjno-edukacyjne

Nietypowa lekcja języka angielskiego w parku na Cytadeli służyła integracji klasy pierwszej, była też formą nauki przez zabawę, umożliwiła powtórzenie wiadomości z języka obcego. Oby więcej takich lekcji.


 

Zajęcia w Bibliotece Ekologicznej

Organizatorem wykładu oraz pogadanki na temat Motyle dzienne Wybrzeża Słowińskiego była Biblioteka Ekologiczna w Poznaniu. Uczniowie 2D obejrzeli też dotyczącą tej tematyki wystawę fotograficzną. Lekcja poza murami szkoły odbyła się 9 października 2017 r.