Rok szkolny 2019/2020 

 

Poznański Tydzień Geomorfologii

W ramach Poznańskiego Tygodnia Geomorfologii  klasa 2A wzięła udział w warsztatach i wykładach na Wydziale Geografii i Geologii w Poznaniu. Młodzież zapoznała się z różnymi aspektami interdyscyplinarnych badań geomorfologów i ich warsztatem badawczym. Spotkaniu towarzyszyły wystawy poświęcone problematyce geomorfologicznej.

 

 

 

Wykłady na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

13 grudnia 2019 roku uczniowie klasy 2A uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajęcia w ramach programu dydaktycznego «Klasa Patronacka» dotyczyły funkcji kierowniczych w zarządzaniu oraz tego jak będzie wyglądało jedzenie przyszłości.

 

Tydzień SSC/BPO

W październiku i listopadzie br. odbyła się kolejna edycja projektu: Tydzień SSC/BPO, który jest organizowany przez Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskie centra usług wspólnych i adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt składa się z dwóch części: w pierwszej przedstawiciele firm przeprowadzają warsztaty w szkołach, w trakcie których uczniowie dowiadują się m.in. czym jest sektor nowoczesnych usług wspólnych oraz jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować, w drugiej uczniowie odwiedzają firmy, by przekonać się, jak wygląda praca w centrach usług wspólnych.

W tegorocznej edycji partnerami XII LO w Poznaniu były następujące firmy:

Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o, Przemysłowa 3, Poznań

Jeronimo Martins Polska SA, Plac Wiosny Ludów 2,  Poznań

Osram - global shared services, Marcelińska 90, 60-324 Poznań.

W projekcie uczestniczyły klasy: 1a, 1b, 1c po gimnazjum.

Opiekę nad uczniami w czasie projektu sprawowali: R. Gmerek i T. Juszkiewicz.

Dziękujemy przedstawicielom wszystkich firm, biorących udział w projekcie, zarówno za przygotowanie bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych, jak również za umożliwienie zwiedzania uczniom naszej szkoły Państwa przedsiębiorstw.

 

Wykłady na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

25 października 2019 roku uczniowie klasy 2A uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajęcia w ramach programu dydaktycznego «Klasa Patronacka» dotyczyły e - biznesu oraz nowych technologii informacyjnych.

 

Forum Sukcesu Polskiego Biznesu

W dniu 24 września 2019 roku młodzież klas: 1GA, 1GB i 1GC uczestniczyła w wydarzeniu Forum Sukcesu Polskiego Biznesu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Zgodnie z programem uczestniczyliśmy w lekcji przedsiębiorczości przygotowanej wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Po lekcji młodzież miała okazję zwiedzić przygotowaną ekspozycję w pawilonie targowym i porozmawiać z młodzieżą z Zielonej Góry prowadzącą szkolne przedsiębiorstwo handlujące skarpetami zaprojektowanymi przez uczniów.

 

 

 

Akcja Sprzątania Świata

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję Sprzątania Świata 2019. Hasło tegorocznej edycji  brzmiało: NIE ŚMIECIMY — SPRZĄTAMY — ZMIENIAMY. W dniu 20 września uczniowie klasy 2A  oraz 2F udali się w teren w celu pozbierania rozrzuconych śmieci.

 

 

Rok szkolny 2018/2019 

 

Spotkania z astronomią

We wtorek 19 marca 2019 r. klasa 2A wzięła udział w cyklu prelekcji edukacyjnych pod hasłem Zrozumieć Wszechświat, który jest rozwinięciem ogólnopolskiego programu Spotkań z Astronomią. Tematem wykładów był Księżyc. Uczniowie poszerzyli  swoją wiedzę o  ruchu obiegowym i obrotowym  Księżyca, a także dowiedzieli się, jak powstał i czy można na nim zamieszkać. Połączenie wspaniałej opowieści o wszechświecie z ciekawymi materiałami multimedialnymi uczyniło ten projekt niepowtarzalnym, a udział w nim - niezapomnianym.

 


 
Wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu 

15  marca 2019 roku uczniowie klasy 2A uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajęcia w ramach programu dydaktycznego «Klasa Patronacka» dotyczyły inwestowania, czyli tego, jak zarobić na ekonomii behawioralnej.

 


 
Zajęcia w Palmiarni 

1 marca klasa 2A udała się na zajęcia z geografii do Palmiarni. Zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem, który opowiadał wiele ciekawostek. Młodzież dowiedziała się, skąd biorą się przyprawy takie jak goździki, cynamon, wanilia, pieprz, liście laurowe, a także używki takie jak kawa i kakao. Zobaczyła dąb korkowy, drzewo oliwne, eukaliptusy, bambusy, namorzyny, palmy, liany, storczyki i wiele innych roślin z ciepłych stref klimatycznych. Duże zainteresowanie wzbudziły rośliny owadożerne oraz mimoza, którą można było nawet dotknąć i zobaczyć jej reakcje.

 


 
Inauguracja Roku Akademickiego dla Klas Akademickich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Akademicka Klasa, w skrócie EKA od roku szkolnego 2014/2015 objęta jest patronatem Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i działa jako profil matematyczno -geograficzny. 26 października 2018 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 dla klas akademickich Wydziału Ekonomii oraz Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej. Wydarzenie otworzyła Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą dr hab. Elżbieta Gołata, prof. nadzw. UEP. Wykład inauguracyjny dla zgromadzonych w auli UEP klas pt. «Różowy podatek w szklanym świecie, czyli o sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy» wygłosiła dr hab. Baha Kalinowska - Sufinowicz, prof. nadzw. UEP. Indeksy wręczono ponad dwustu uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych współpracujących z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu.

 


 
Tydzień SSC/BPO

W październiku br. odbyła się kolejna edycja projektu Tydzień SSC/BPO  który - organizowany przez Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskie centra usług wspólnych - adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt składa się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawiciele firm przeprowadzają warsztaty w szkołach, w trakcie których uczniowie dowiadują się m.in. czym jest sektor nowoczesnych usług wspólnych oraz jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować.  W drugiej - uczniowie odwiedzają firmy, by przekonać się, jak wygląda praca w centrach usług wspólnych.

W tegorocznej edycji partnerami XII LO w Poznaniu były następujące firmy:

  • Fabres Sp. z o.o., ul. Małachowskiego, Poznań
  • DFDS Polska Sp. z o.o., ul. Roosevelta 18, 60-829 Poznań
  • The Lorenz Bahlsen Snack-World Sp. z o.o., Sady k. Poznania, ul. Rolna 6, 62-080 Tarnowo Podgórne.

W projekcie uczestniczyły klasy: 1a, 1b, 1c, 1e. Opiekę nad uczniami w czasie projektu sprawowali: p. Izabela Matynia-Waligóra, p.  Milena Mikołajczak, p. Krzysztof Sobański i p. Roman  Gmerek.

Dziękujemy przedstawicielom wszystkich firm, biorących udział w projekcie, zarówno za przygotowanie bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych, jak również za umożliwienie zwiedzania uczniom naszej szkoły Państwa przedsiębiorstw.

 


 
Charytatywny kiermasz ciast

4 października to ustanowiony w 1931 roku Światowy Dzień Zwierząt i początek Światowego Tygodnia Zwierząt. Stąd pomysł samorządu uczniowskiego XII LO, by wspomóc działalność jednej z prozwierzęcych fundacji. Jego realizacją zajęli się uczniowie klasy 3A, współorganizując 5 października 2018 roku szkolny kiermasz ciast. Na apel, by wesprzeć to przedsięwzięcie swoimi wypiekami, odpowiedziało ponad trzydzieści osób z różnych klas. Sprzedaż słodkości cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki temu udało się zebrać kwotę ponad 500 zł, którą przekazano fundacji Animalia, aby wesprzeć jej codzienną działalność charytatywną.

 


 
Wykład w Wyższej Szkole Bankowej

22 września 2018 roku uczniowie klasy 2A uczestniczyli w wykładzie w Wyższej Szkole Bankowej. Wykład «Co zrobić z tą wolnością» był opowieścią o prawdziwej, wielkopolskiej rodzinie, której kolejne pokolenia walczyły o narodowy byt, pracowały dla odzyskania ojczyzny, dokonywały wyborów w obliczu zagrożenia ponownej jej utraty.

 


 
Wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

19 września 2018 roku uczniowie klasy 2A uczestniczyli w wykładzie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Zajęcia w ramach programu dydaktycznego «Klasa Patronacka» dotyczyły e-Businnesu,  czyli nauczania i roli informatyki we współczesnym świecie.

 


 
Remont sali 26

    Uczniowie i rodzice klasy 2A podjęli się (z sukcesem!) wyremontowania w czasie wakacji we własnym zakresie sali 26 do nauki języka rosyjskiego. Wielkie brawa.

 


 
Akcja  Sprzątanie Świata

    Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję Sprzątania Świata 2018. Hasło tegorocznej edycji ogłoszone przez Fundację Nasza Ziemia, brzmiało Akcja — Segregacja! 2X WIĘCEJ,  2X CZYŚCIEJ. W dniu 21 września uczniowie klasy 2A udali się w teren w celu pozbierania rozrzuconych śmieci.

 

 


 

Rok szkolny 2017/2018

 

Sesja naukowa na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych

Sesja naukowa została zorganizowana  w związku z obchodami 100-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz ustanowieniem roku 2018 Rokiem Polskiej Geografii. Uczniowie kl. 2A uczestniczyli w cyklu prelekcji z zakresu nauk geograficznych, mających na celu wzbudzenie zainteresowania zagadnieniami z zakresu geografii fizycznej i społeczno - ekonomicznej. Wykładowcy przedstawili wyników swoich prac badawczych oraz podzielili się wrażeniami z ekspedycji i podróży.


 
Frida

2 stycznia w ramach noworocznego pobudzenia umysłów uczniowie klasy 1A wybrali się na wystawę pt. Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst. Ekspozycja przybliżyła uczestnikom postać dwojga największych meksykańskich artystów XX wieku. Dodatkowo, możliwość zwiedzania z przewodnikiem pozwoliła na jeszcze lepsze poznanie twórczości pary. Przybliżył on pierwszoklasistom przez wszystkie dziedziny sztuki tworzonej przez małżeństwo. Częścią składową kolekcji i jej ciekawym elementem była twórczość Bernice Kolko – przyjaciółki artystki oraz Fanny Rabel – jej uczennicy. To polski kontekst życia i działalności artystycznej Fridy Kahlo. Wycieczka z pewnością sprawiła, że uczniowie w entuzjastyczny sposób wrócili do pracy w nowym roku.


 
Nagroda w konkursie literackim

Jednym z punktów programu Dnia Patronki było wręczenie Weronice Sobeckiej z kl. 1A nagrody w IV edycji Szkolnego Konkursu Literackiego na jesienne opowiadanie. Tekst będzie można przeczytać w następnym numerze Pryzmatu.


 
Kolejka PRL

Najlepsze w trudnych zadaniach gry Kolejka PRL okazały się uczennice kl. 3A Emilia Radziejewska i Michalina Demska, które otrzymały - jak za PRL-u - odpowiedni przydział w postaci gry Timeline, która pozwoli im lepiej rozwijać ruch rozrywkowo–planszowy wśród kolegów i koleżanek. Więcej informacji.


 
Lekcja muzealna w Koszutach

Lekcja WOK-u inaczej we dworku w Koszutach. Klasa 1A miała możliwość poznania obyczajów szlacheckich, ziemiańskiego stylu życia oraz zwyczajów bożonarodzeniowych.


 
Ćwiczenia terenowe w Jeziorach 

Celem zorganizowanych w dniu 11.10.2017 r. dla klasy 2A zajęć w terenie - w stacji ekologicznej UAM w Jeziorach - było rozbudzanie ciekawości poznawczej wobec otaczającej rzeczywistości oraz wyzwalanie ich samorzutnej aktywności, kształtowanie pozytywnej postawy wobec środowiska, wyzwalanie potrzeby działań proekologicznych, rozwijanie umiejętności analizowania i wnioskowania, dokonywania pomiaru, prowadzenia obserwacji, posługiwanie się różnorodnym sprzętem.


 
Warsztaty na Wydziale Ekonomii UEP

Zajęcia (27.10 i 24.11.2017 r.) miały na celu pokazanie uczniom klasy 2A i 1A, że ekonomia jest ciekawą nauką i warto się jej uczyć, gdyż wszyscy jesteśmy częścią mechanizmów gospodarki rynkowej. Spotkanie skupiało się na praktycznych aspektach wykorzystania wiedzy oraz przykładach z otaczającego nas świata. Warsztaty pozwalały utrwalić nabytą wiedzę z zakresu podstawowych zagadnień ekonomicznych, z którymi uczniowie mogą spotkać się na co dzień oraz zagadnień szeroko rozumianych finansów, w tym finansów państwa oraz prywatnych. Dzięki zajęciom na UEP uczniowie klas ekonomicznych mogli poznać często zawiłe zagadnienia i lepiej zrozumieć otaczający ich świat.


 
Zajęcia z kalkulatorami graficznymi podczas wymiany z Ukrainą

Klasa 2A zaprosiła gości z Ukrainy na lekcję matematyki z wykorzystaniem kalkulatorów graficznych. To były bardzo atrakcyjne zajęcia.