Rok szkolny 2020/2021

 
POKAŻ SIEBIE - projekt

POKAŻ SIEBIE to projekt osób z pasją. W czasie pandemii COVID-19 z różnych przyczyn nie mogą się one zaprezentować… Odkrywamy talenty uczennic i uczniów z naszej szkoły.

Pierwszą osobą, która wprowadzi nas w świat wideo, będącego wyrazem indywidualnego stylu i wizji artystycznej, będzie Zofia Cierpisz z kl. 1b. Zachęcamy do śledzenia aktualności na szkolnym profilu FB.

Koordynatorem projektu jest nauczyciel edukacji filmowej oraz zajęć artystycznych — p. Kamil Wnuk.

   

 

 NOC  FILMOWA -  online

Z inicjatywy klasy 1b o profilu artystyczno-prawniczym powstał projekt NOC FILMOWA – online. Celem spotkań jest integracja oraz edukacja w dziedzinie kinematografii. Toczymy dyskusje i wymieniamy się spostrzeżeniami na temat obejrzanych filmów. Spotykamy się cyklicznie co dwa tygodnie w soboty o godz. 19:00. Co ważne — team Nocy Filmowej już zorganizował:

·      I edycję Nocy Filmowej – pod hasłem: Mikołajkowa Noc Filmowa, 05.12.2020 r.  

·      II edycję Nocy Filmowej – pod hasłem: Urodzinowa Noc Filmowa, 12.12.2020 r.

·      III edycję Nocy Filmowej – 16.01.2021 r.

·      IV edycję Nocy Filmowej – 30.01.2021 r.

·      V edycję Nocy Filmowej – pod hasłem: Walentynkowa Noc Filmowa, 13.02.2021 r.

·      VI edycję Nocy Filmowej – 27.02.2021 r.

·      VII edycję Nocy Filmowej – 13.03.2021 r.

·      VIII edycję Nocy Filmowej – pod hasłem: Wielkanocna Noc Filmowa, 27.03.2021 r.

Uczestnicy naszych spotkań mogą dołączyć w każdym momencie i opuścić nas w dowolnej chwili, bo mamy czuć się swobodnie. Zawsze jest czas na przerwę, aby wybrać się do kuchni i zajrzeć do domowej lodówki:)   

Koordynatorem projektu jest nauczyciel edukacji filmowej oraz zajęć artystycznych — p. Kamil Wnuk. 

 

 

Grand Prix «Poznańskich Dziewiątek»

Z radością i dumą informujemy, że XII Wielkopolski Konkurs Recytatorski "Poznańskie Dziewiątki" zakończył się przyznaniem głównej nagrody uczennicy naszej szkoły. Jury przeprowadzonych w tym roku online zmagań przyznało Grand Prix Julii Panek z klasy 1B, uczennicy p. Mileny Mikołajczak. Zwyciężczynię doceniono za recytację wiersza Tadeusza Gajcego pt. "Śpiew murów". Konkurs był tym razem poświęcony twórczości poetów pokolenia Kolumbów.

 

 VIII Wieczór Poetycki «To lubię...»

Wszyscy stęsknieni za niezwykłym klimatem naszych corocznych spotkań z poezją przekonali się, że dla organizatorów Wieczoru Poetyckiego „To lubię…” nie ma rzeczy niemożliwych. Dostosowując się do wyjątkowych pandemicznych okoliczności i ograniczeń, uczniowie pani prof. Doroty Góral na VIII edycję tego wydarzenia zaprosili do Internetu. We współpracy z Zespołem Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu zorganizowali transmisję na żywo, dzięki której mogliśmy podziwiać uczestników tegorocznego konkursu. Występujących na naszej scenie uczniów tym razem  - zamiast zazwyczaj licznie zgromadzonej w sali teatralnej widowni – wspierali uczestnicy internetowego czatu. Wszyscy wiemy, jak ważny dla artysty jest bezpośredni kontakt z publicznością, obserwowanie jej reakcji, czerpanie energii z obecności widzów. Tym bardziej gratulujemy wszystkim uczestnikom, że odważyli się zaprezentować swój talent w tak specyficznych warunkach. Na szczególne uznanie zasłużyła występująca z własną twórczością poetycką Bożena Stolarz z klasy 2GB, która zwyciężyła w internetowym głosowaniu publiczności.

 

Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji na kanale YuoTube: www.youtube.com/watch?v=Gi2rqub-XT8&feature=youtu.be

 

 

 

 

 

 Kryptologia online

Podczas jednej z grudniowych lekcji historii uczniowie klasy 1B mogli odkryć w sobie talent do rozwiązywania zagadek i łamania szyfrów. Spotkali się online z przedstawicielami Enigmacentrum w Poznaniu, aby wziąć udział w warsztatach i konkursach pod hasłem: "Kryptolodzy, którzy wygrali wojnę polsko-bolszewicką". Spotkanie było okazją do wzbogacenia wiedzy o historii początku XX wieku oraz sprawdzenia swojej spostrzegawczości, kreatywności i umiejętności logicznego myślenia. 
 

 


 

Rok szkolny 2019/2020

 

 

Panel dyskusyjny "Vaping - globalna epidemia?". Spoty reklamowe z udziałem uczniów 3B

Zorganizowany w naszej szkole 25 lutego 2020 r. panel dyskusyjny, prowadzony przez uczniów klasy 3B, to pierwsze spotkanie w ramach działań Wojewódzkiego Zespołu ds. Zagrożeń Dzieci i Młodzieży. W inauguracji projektu wziął udział sprawujący nad nim patronat Wojewoda Wielkopolski – pan Łukasz Mikołajczyk.Głównym organizatorem przedsięwzięcia była Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Stąd obecność na spotkaniu Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego – pana Andrzeja Trybusza, który także zabrał głos, witając gości.

Przekonanie o tym, że e-papieros to mniejsze zło niż tradycyjne produkty tytoniowe, prowadzi do upowszechniania wielu mitów z nim związanych. Trafiają one zwłaszcza do młodych ludzi, szukających – ich zdaniem – bezpiecznych sposobów na walkę ze stresem. Stąd pomysł, by działania w ramach rozpoczętego właśnie  projektu otworzył panel dyskusyjny, w którym wzięli udział eksperci. Przedstawicielka Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Sanepidu – pani Izabela Kańska starała się odpowiedzieć na pytanie, czy vaping to globalna epidemia. O jednej z metod badawczych stosowanych w pogłębianiu wiedzy na temat e-papierosów opowiedzieli  pan Dawid Zieliński i pan Rafał Kukawka z Zespołu Syntez Materiałowych Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w wystąpieniu na temat: „Chromatografia gazowa – technika, którą rozdzielisz i zanalizujesz, co płucom aplikujesz. Zdrowotne fakty i mity dotyczące palenia e-papierosów przedstawił dr Eryk Matuszkiewicz ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Po dyskusji naszych licealistów z ekspertami nastąpił premierowy pokaz spotów reklamowych, w których wystąpili uczniowie klasy 3B pod opieką p. prof. Doroty Góral. Przygotowane z ich udziałem cztery filmy pod wspólnym tytułem "Mały dymek - duży problem" będą przekonywały o szkodliwości e-papierosów w szeroko zakrojonej akcji społecznej. Emisji można się spodziewać w TVP Poznań, na ekranach w Porcie Lotniczym Poznań - Ławica, na portalu informacyjnym - ten Poznan.pl., na kanałach społecznościowych: Twitter, Youtube, Instagram, Facebook. Spoty będą również rozpowszechniane w kinach przed seansami, na monitorach w tramwajach, autobusach MPK, 160 pociągach POLREGIO oraz w mediach społecznościowych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.

Link do filmów: https://we.tl/t-cNrYYWYX7A

 

   

 
«To lubię…» po raz siódmy

Co roku w ostatni czwartek przed zimowymi feriami miłośnicy poezji w naszej szkole rezerwują sobie czas na organizowany przez klasę pani prof. Doroty Góral wieczorek poetycki "To lubię...". 23 stycznia przygotowaną przez uczniów 3B salę teatralną wypełniła widownia ciekawa, kto tym razem, w siódmej już edycji spotkania, podbije nasze serca. Głosami publiczności za występ w kategorii poezji śpiewanej nagrodzono Zuzannę Halicką z klasy 3B oraz wyróżniono naszą absolwentkę - Katarzynę Sieińską. Tegoroczne wyróżnienie za recytację trafiło do Laury Kaczmarek z 2B, a zwycięzcą w tej kategorii został Kacper Kujawa z 3B. Nagrodę specjalną, przyznawaną przez organizatorów, zdobył pan Adam Dziatkiewicz - nasz pedagog.

   

 
Spektakl w Dniu Patronki

6 grudnia w Dniu Patronki Szkoły uczniowie klasy 2B wystąpili w premierowym przedstawieniu poświęconym Marii Skłodowskiej-Curie. Bardzo niepoważne, trochę niepoprawne sceny z życia Marii to nieszablonowa forma popularyzacji wiedzy o naszej patronce, oparta na motywach Teatrzyku Zielona Gęś K. I. Gałczyńskiego. Po udanym debiucie przed szkolną publicznością 2B w tej miniaturze teatralnej zaprezentowała się na scenie także podczas zebrania z rodzicami 9 stycznia 2020 roku.

 

 
Wieczorna premiera

7 listopada byliśmy świadkami wydarzenia z cyklu wieczornych premier. Spektakl pt. "Posiedzenie", inspirowany słuchowiskiem Henryka Bardijewskiego, zaprezentowany przez klasę 3B, zgromadził, zgodnie z oczekiwaniami, pełną widownię i został nagrodzony gorącymi brawami. Po takim sukcesie nasza grupa teatralna ma w planach wyjść ze sztuką poza mury szkoły, aby zaprezentować ją jeszcze szerszej publice.

 

 


 
Tydzień SSC/BPO

W październiku i listopadzie br. odbyła się kolejna edycja projektu: Tydzień SSC/BPO, który jest organizowany przez Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania oraz poznańskie centra usług wspólnych i adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt składa się z dwóch części: w pierwszej przedstawiciele firm przeprowadzają warsztaty w szkołach, w trakcie których uczniowie dowiadują się m.in. czym jest sektor nowoczesnych usług wspólnych oraz jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować, w drugiej uczniowie odwiedzają firmy, by przekonać się jak wygląda praca w centrach usług wspólnych.

W tegorocznej edycji partnerami XII LO w Poznaniu były następujące firmy:

Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o, Przemysłowa 3, Poznań

Jeronimo Martins Polska SA, Plac Wiosny Ludów 2,  Poznań

Osram - global shared services, Marcelińska 90, 60-324 Poznań.

W projekcie uczestniczyły klasy: 1a, 1b, 1c po gimnazjum.

Opiekę nad uczniami w czasie projektu sprawowali: R. Gmerek i T. Juszkiewicz.

Dziękujemy przedstawicielom wszystkich firm, biorących udział w projekcie, zarówno za przygotowanie bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych jak również za umożliwienie zwiedzania uczniom naszej szkoły Państwa przedsiębiorstw.


 
Strach jest przereklamowany

29 października sala teatralna na długiej przerwie zapełniła się tłumem ciekawskich, dla których klasa 3B przygotowała happening z okazji zbliżającego się Halloween. Grupa teatralna zaskoczyła widownię krótką etiudą pt. „Przekleństwo Millhaven”.

 


 
Literacka Jesień

23 października gościliśmy w naszym liceum niezwykłych twórców -  greckich poetów, którzy przybyli do Poznania na III Międzynarodową Konferencję Poetycką. W swój artystyczny świat wprowadzili nas: Popi Aroniada, Maria Melitas, Haris Melitas i Konstantinos Bouras. Rozmowy podczas spotkania z języka greckiego tłumaczył prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich – Ares Chadzinikolau, który uraczył nas także krótkim muzycznym występem.

 


 
Młodzi w Akcji

W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła uczestniczy w projekcie Młodzi w Akcji w ramach przedmiotu edukacji filmowej. To ogólnopolski program, którego celem jest inspirowanie młodzieży do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. Stwarza on także okazję do nauki porozumiewania się językiem sztuki filmowej.

Uczennice i uczniowie naszej szkoły do realizacji projektu wybrali temat: Reportaż po sąsiedzku - na tropie ciekawych lokalnych historii. Zastanowimy się, kim są nasi sąsiedzi. Może posiadają pasje, o których warto opowiedzieć?

Projekt Młodzi w Akcji jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się.

 


 
Forum Sukcesu Biznesu Polskiego

W dniu 24 września 2019 roku młodzież klas: 1GA, 1GB i 1GC uczestniczyła w wydarzeniu: Forum Sukcesu Polskiego Biznesu na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Zgodnie z programem wydarzenia uczestniczyliśmy w lekcji przedsiębiorczości przygotowanej wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Po lekcji przedsiębiorczości młodzież miała okazję zwiedzić przygotowana ekspozycje w pawilonie targowym i porozmawiać z młodzieżą z Zielonej Góry prowadzącą szkolne przedsiębiorstwo handlujące skarpetami zaprojektowanymi przez uczniów.

 

 


 
Noc Naukowców 2019

 Dnia 27.09.2019 r. uczennice w ramach przedmiotu edukacji filmowej przygotowują warsztat animacji dla dzieci w wieku 7-10 na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach tego warsztatu uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w animacji rysunkowej. Poznają zasadę klatek kluczowych, przy pomocy której stworzą prostą animację wybranego super bohatera.

 


 
XII Liceum Ogólnokształcące na 44.  FPFF w Gdyni

Dnia 20.09.2019 r. uczniowie w ramach przedmiotu edukacji filmowej uczestniczyli w warsztatach filmowo-dziennikarskich Studio Filmoteki Szkolnej na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobywali wiedzę w praktyce pod kierunkiem redaktorów, operatorów i montażystów. Uczniowie realizowali reporterskie zadania z Szymonem Zaworskim (reporter Polsat Sport, Polsat News), a także byli operatorami kamery ucząc się kompozycji kadru filmowego w trakcie realizacji zdjęć.

 


 
Narodowe Czytanie 2019

Ósma edycja Narodowego Czytania organizowana 7 września 2019 r. pod patronatem Pary Prezydenckiej zgromadziła w wielu miejscach w całym kraju miłośników literatury polskiej, tym razem chętnych do wysłuchania ośmiu nowel. Po raz drugi z rzędu za przygotowanie jednego z takich spotkań w naszym mieście odpowiadała grupa uczniów Dwunastki pod opieką p. Doroty Góral i p. Agaty Niedbalskiej. We współpracy z Biblioteką Kórnicką PAN, Zespołem Szkół Mechanicznych w Poznaniu i Stowarzyszeniem Teatralnym Legion organizatorzy zadbali o to, by przed zgromadzoną w Pałacu Działyńskich publicznością wybrzmiały najciekawsze fragmenty dzieł polskiej nowelistyki. Wśród zaproszonych do czytania gości byli: wielkopolska kurator oświaty – p. Elżbieta Leszczyńska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty – p. Małgorzata Wilczyńska-Grześ, a z ramienia Biblioteki Kórnickiej PAN - p. Małgorzata Potocka. Gościom towarzyszyli  uczniowie ZSM w Poznaniu i członkowie Stowarzyszenia Teatralnego Legion. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Sternalska, Laura Mucha, Natalia Kamińska, Jan Marciniak oraz Kacper Kujawa. O oprawę muzyczną zadbali Julia Schmidt-Przeździecka i p. Adam Dziatkiewicz. Całą uroczystość poprowadziła Julia Sobczyk.

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 
Premiera filmu «100 kroków»

Podczas tegorocznego Festiwalu Młoda Malta w Aula Artis odbyła się premiera filmu dokumentalnego "100 kroków", stworzonego przez Julię Schmidt - Przeździecką, uczennicę klasy 1b. Ukazuje on kontynuację akcji "Poznań bez nienawiści", która została zainicjowana przez koło społeczne Każdy Może Być Sobą, a przeobraziła się w przedsięwzięcie angażujące różnorodną grupę ponad 70 osób.

Po wakacjach planujemy pokaz - niespodziankę :)

Fragment filmu dostępny na:

https://www.facebook.com/pomocw12lo/videos/344433079526130/

 


 
Festiwal Młoda Malta

W dniach 3-7 czerwca 2019 r. pięcioro uczniów z klasy 2B uczestniczyło w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym YOUNG MALTA FESTIVAL, organizowanym przez naszych sąsiadów - Collegium Da Vinci. Brały w nim udział szkoły nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Rumunii, Ukrainy, Niemiec oraz Katalonii. Podczas tego intensywnego festiwalowego tygodnia młodzież oraz jej opiekunowie mogli brać udział w warsztatach teatralnych, filmowych oraz musicalowych. Po nich odbywały się krótkie spektakle, przygotowane przez każdą z grup. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu było hasło Let’s Colour the World!, nawołujące do tolerancji i wzajemnego szacunku.

 


 
FilmSteria

Uczniowie XII LO im. Marii Skłodowskiej- Curie w Poznaniu postanowili stworzyć taki festiwal filmowy, w którym sami chcieliby wziąć udział.  Właśnie w ten sposób we współpracy z Kinem Muza, Estradą Poznańską oraz Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk  Audiowizualnych UAM  narodziła się FilmSteria - ogólnopolski festiwal filmów o tematyce grozy. Wydarzenie było skierowane do uczennic i  uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Nie chcieliśmy romansów, komedii ani melodramatów - tym razem miało być strasznie. Na całe miasto spuściliśmy mroczną zasłonę, a social media zaczęły drżeć  ze strachu! Więcej informacji.


 
Peregrynacje teatralne

Stałym, corocznym punktem programu klas o profilu artystycznym są peregrynacje teatralne. W tym roku obrano kierunek Warszawa i Łódź. Więcej informacji.

 


 
Filmsteria - festiwal filmów grozy

Nowym pomysłem uczniów klasy 2B jest organizacja ogólnopolskiego festiwalu filmowego. To ogromne przedsięwzięcie! Trzymamy kciuki za powodzenie. Więcej informacji.

 


 
To lubię - wieczorek poetycki

Klimatyczny wieczorek poetycki To lubię to już tradycja XII LO, jego sława przekroczyła mury Dwunastki. Uczestnicy (wykonawcy i widzowie) rekrutują się nie tylko spośród społeczności naszej szkoły. W tym roku wydarzenie miało miejsce 5 lutego. Organizacją zajęła się klasa 2B. Więcej informacji.

 


 
Sukces w konkursie filmowym

Powstanie wielkopolskie okiem kamery – to z tym tematem mierzyli się uczestnicy okolicznościowego konkursu filmowego zorganizowanego dla szkół Miasta Poznania. Zespół z naszego liceum w składzie: Natalia Herós (2B), Jadwiga Lipczyńska (3B), Aleksandra Spychała (2B), Wiktoria Nowak (2B) oraz Kacper Kujawa (2B) zajął w nim III miejsce, zwracając uwagę jury dziełem powstałym pod opieką prowadzącego w Dwunastce zajęcia filmoznawcze - prof. Stanisława Bitki. Efekty będzie można podziwiać już wkrótce w Internecie. Gratulujemy kolejnego filmowego sukcesu! Zachęcamy także do obejrzenia materiału filmowego o konkursie (w nim ok. 19. min. krótka wypowiedź Kacpra Kujawy) - https://poznan.tvp.pl/40222166/30112018-godz1830

 


 
Dzień Edukacji Narodowej

W tym roku o obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole zadbała klasa 2B pod artystyczną opieką pani prof. Doroty Góral. W autorskim przedstawieniu, które obejrzeli zgromadzeni w tym dniu goście, nie zabrakło humorystycznego spojrzenia na nauczycieli i uczniów ani popisów improwizowanej gry aktorskiej.

 


 
Lekcja w Domu Medialnym Święty Wojciech

Każdego miłośnika literatury i prasy z pewnością zainteresowałoby to, czego 11 października 2018 roku nauczyła się grupa uczniów z kl. 1b. Wraz z ks. Andrzejem Muńko udała się ona na lekcję do Domu Medialnego Święty Wojciech, aby poznać kolejne etapy powstawania książek i czasopism. Podczas spotkania przedstawiono cały proces wydawniczy - od momentu wysłania przez autora maszynopisu aż do opublikowania go przez wydawnictwo. Uczniowie mogli także zwiedzić siedzibę Domu Medialnego i podejrzeć pracę redakcji m.in. nad nowym numerem Przewodnika Katolickiego.

 


 
Warsztaty w Centrum Kultury ZAMEK

Wśród różnych form świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniów klasy 1B zainteresowała propozycja Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. W ramach programu „Pochwała Wolności” zorganizowano tam m. in. wystawę pt. „Pokój na świecie zaczyna się przy rodzinnym stole”, która ma budzić refleksje na temat idei wolności, budowania świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty. Nasi uczniowie w ramach zajęć artystycznych 4 października 2018 r. skorzystali z oferty warsztatów prowadzonych przy tej wystawie przez p. Agnieszkę Jankiewicz.

 


 
Recytatorski sukces

Do grona uczniów, którzy pod okiem pani profesor Doroty Góral rozwijają swój talent recytatorski, dołączyła ostatnio Laura Kaczmarek z klasy 1b. Udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Spotkanie z Panem Cogito, który odbył się 28 września 2018 roku, zakończyła zajęciem drugiego miejsca. Gratulujemy wspaniałego występu!

 


 
Warsztaty aktorskie w Teatrze Polskim w Poznaniu

W czwartkowy wieczór 20 września 2018 roku uczniowie klas teatralno-filmowych wybrali się do Teatru Polskiego na przedstawienie pt. ,,Drugi spektakl”. To ciekawa symulacja relacji między aktorami a widzami. Twórcy budują mechanizm widowiska tak, aby uruchomić w odbiorcach autorefleksję. Od czego zależy percepcja spektaklu? Czym jest uwarunkowane doświadczenie teatralnej wspólnoty? Jak uzyskać przepływ energii miedzy sceną a publicznością? Z tymi problemami mierzyli się nasi uczniowie.

Po przedstawieniu wzięli oni udział w warsztatach aktorskich prowadzonych przez asystentkę reżysera i inspicjentkę ,,Drugiego spektaklu”. Próbowali odpowiedzieć sobie na te same pytania, które podczas prób stawiali jego twórcy, poznając przy tym niektóre z profesjonalnych metod pracy aktorskiej.

 


 
Narodowe Czytanie Przedwiośnia

W akcji Narodowe Czytanie Przedwiośnia nie mogło zabraknąć uczniów klas B. Więcej informacji.

 


 

 

Rok szkolny 2017/18

 

Warsztaty teatralne

11 czerwca klasa 1B uczestniczyła w warsztatach teatralnych, które odbywały się w ramach MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ TEATRÓW"OFF SYTUACJE". Grecki kocioł - tak brzmiał temat zajęć, w czasie których uczniowie wysłuchali wykładu dotyczącego historii antycznego teatru i uczestniczyli w warsztatach aktorskich, gdzie uczyli się śpiewać i tańczyć jak aktorzy antycznego chóru.

 


 
Tramwajem przez historię najnowszą - 100-lecie Powstania Wielkopolskiego

W dniu 24 maja kl. 2B uczestniczyła w wycieczce organizowanej wspólnie z IPN «Tramwajem przez najnowszą historię. Śladami Powstania Wielkopolskiego.» Wyruszyliśmy spod Pomnika Powstańców Wielkopolskich na Wierzbięcicach, zakończyliśmy w Muzeum Powstania na Starym Rynku. To kolejna niestandardowa, a dzięki temu lepiej zapadająca w pamięć, lekcja historii dla klas humanistycznych. To także jedno z działań edukacyjnych, których celem jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu Wielkopolan w 100-lecie tego wydarzenia.

 


 
I miejsce w konkursie filmowym

Drużyna uRADowani, złożona z uczniów klasy 1B (Natalia Herós, Kacper Kujawa oraz Szymon Litkowski), zajęła pierwsze miejsce w 3.edycji konkursu filmowego "Kariera przyszłości"! To impreza organizowana przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. Więcej infomacji

 


 
Warsztaty teatralno-plastyczne

We wtorek 10 kwietnia 2018 r. klasa 2B uczestniczyła w zajęciach teatralnych oraz plastycznych zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2. Jedna grupa pracowała warsztatowo nad elementami koordynacji psychoruchowej oraz partnerowaniem w kontakcie. Tematem pracy drugiej grupy była granica pomiędzy światem realnym a wirtualnym i pytanie, na ile dopełniają się one wzajemnie, przenikają się lub są zupełnie osobne. Użycie języka wizualnego współczesnych gier, symboli emocji, symboli matematycznych lub zaczerpniętych z portali społecznościowych ukazało łatwość odczytywania i rozumienia kodu wizualnego sztuki współczesnej. Więcej informacji

 


 
W muzeum w Szreniawie

Klasy 2B i 1C na zajęciach w Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie — odbyła się lekcja muzealna na temat zwyczajów ziemiaństwa na przełomie XIX i XX wieku oraz funkcjonowania gospodarstwa rolnego w tamtym okresie, a także warsztaty kulinarne wyrobu żywności tradycyjnymi metodami.

 


 
Tramwajem przez historię najnowszą — Czerwiec 1956

Tramwajem przez historię najnowszą - to nietypowa lekcja, w której 22 marca wzięła udział klasa 1B. Podczas przejazdu zabytkowym tramwajem przez kilka dzielnic Poznania uczniowie poznali przyczyny i przebieg robotniczego protestu w 1956 roku, następnie oddali hołd pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca i wraz z przewodnikiem zwiedzili Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Lekcja terenowa jest też okazją do przypomnienia młodzieży niepodległościowych tradycji Wielkopolan i etosu pracy, pielęgnowanych przez nich także w latach komunizmu, a jej organizatorem jest Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym oraz Muzeum Powstania Poznańskiego. Warto obejrzeć film nagrany przez TVP3 dla Teleskopu.

 


 
POZNAŃSKIE DZIEWIĄTKI

7 marca odbył się finał Wielkopolskiego Konkursu Recytatorskiego POZNAŃSKIE DZIEWIĄTKI Kto Ty jesteś... Kacper Kujawa z 1B zdobył wyróżnienie.

 


 
Mała premiera Kordiana

"Kordian akt I"w Malarni Teatru Polskiego to kolejny spektakl w ramach projektu "Mała premiera", którego założeniem jest przygotowanie - równoległe z premierą realizowaną przez aktorów zawodowych - tego samego tytułu z młodzieżą. Do udziału w spektaklu został zaproszony uczeń klasy 1B Kacper Kujawa. Więcej informacji na stronie Teatru Polskiego w Poznaniu.

 


 
Wieczorek poetycki To lubię ...

Jak co roku klasa 1B zaprosiła na wieczorek poetycki To lubię … Piąta odsłona tej imprezy artystycznej odbyła się w czwartek 8 lutego w sali teatralnej. Więcej informacji.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Przechadzka za kulisami

Kolejnym punktem na mapie poznańskich instytucji kulturalnych, poznawanych od kulis przez klasę 1B, był Teatr Wielki. Dla klasy humanistycznej o profilu teatralno-filmoznawczym to z pewnością bardzo interesujące zajęcia.

 


 
Koncert w Urzędzie m. Poznania

W połowie stycznia klasa 1B oklaskiwała podczas koncertu w Urzędzie Miasta finalistów Konkursu Piosenki Żydowskiej. Była to okazja do spotkania z inną kulturą i kształcenia wrażliwości oraz tolerancji.


 
Lekcja muzealna w Centrum Kultury Zamek

Klasa 1B uczestniczyła w lekcji muzealnej Frida Kahlo i Diego Rivera. Kontekst polski w Centrum Kultury Zamek. Uczniowie mieli okazję obejrzeć głośną wystawę obrazów słynnej meksykańskiej malarki i jej męża. Dzięki pani kurator wystawy poznali szczegóły z życia artystki, jej poglądy polityczne oraz charakterystyczne, niepowtarzalne cechy twórczości.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Dzień Patronki

Tradycyjnie w Dniu Patronki grupy teatralne prezentują miniatury sceniczne. Tym razem były to fragmenty pamiętnika Marii Skłodowskiej-Curie i listów pisanych do niej przez Piotra Curie. W rolach wielkich uczonych wystąpili Martyna Kloc z 3B i Krzysztof Neldner z 2B.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Nagrody w konkursie recytatorskim

2 grudnia 2017 w Świebodzinie odbył się finał Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego O laur Haliny Poświatowskiej. Zakwalifikowały się do niego dwie uczennice z klasy 3B: Weronika Wolna i Maja Wielgosz.

Weronika zdobyła III miejsce, a Maja otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy! Sukces w konkursie to także zasługa p. prof. D. Góral.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Naród sobie. Historia Teatru Polskiego

Teatr od zawsze intryguje, a klasa 1B postanowiła sprawdzić, w jaki sposób działa jego czar. W ostatni czwartek, 7 grudnia 2017 r., uczniowie tej klasy zwiedzili Teatr Polski "od kuchni". Nie tylko znaleźli się na scenie, ale zajrzeli także do garderoby aktorów i obejrzeli unikatowy, w skali kraju, zabytkowy mechanizm sceny obrotowej. To pierwszy przystanek na naszym szlaku poznańskich teatrów, następna będzie opera - już w lutym.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
«Festiwal słowa»

W finale XV Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego poświęconego twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego «Festiwal słowa» Gabriela Wieczór (1B) zdobyła Nagrodę Publiczności.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Akcja Improwizacja

30 listopada 2017 r., w andrzejkowy wieczór, klasa 2B zaprosiła nas na nietypowy spektakl Akcja Improwizacja,. Pokaz składał się z kilku krótkich gier improwizacyjnych, które angażowały od jednego aktora aż po całą grupę. W tym wydarzeniu widownia odgrywała równie ważną rolę jak aktorzy. To ona miała wpływ na to, co działo się na scenie. Widzowie mogli zamienić się rolami z aktorami i zaprezentować swoje pomysły na proponowany przez resztę widowni sposób rozwoju akcji, jej miejsce czy postawy bohaterów. Czasami było wyjątkowo zabawnie. To pierwsze tego typu wydarzenie kulturalne w szkole, mamy nadzieję, ze nie ostatnie.Nad całym wydarzeniem czuwał p. prof. Krzysztof Bromberek.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.


 
Koncert muzyki dawnej w Auli Nova

Grupa uczniów głównie z klas humanistycznych wraz z opiekunami spędziła wieczór 21 listopada 2017 r. w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu na koncercie muzyki klasycznej Szkiełkiem i okiem. Wykonawcą była orkiestra Arte dei Suonatori. Piękna muzyka, wspaniali wykonawcy, niezapomniane wrażenia.

 


 
Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym

14 listopada 2017 r. klasa 1B uczestniczyła w lekcji muzealnej Jak patrzeć na dzieło sztuki. XII LO prowadzi stałą współpracę z instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi m. Poznania, m.in. z Muzeum Narodowym w Poznaniu. Lekcje poza budynkiem szkoły zawsze są atrakcyjne. Prelekcja kustosza  przygotowuje do pełnego i wielopłaszczyznowego odbioru dzieła sztuki, pozwala lepiej je zrozumieć.


 
Peregrynacje do Krakowa

We Wrocławiu uczestnicy peregrynacji (klasy 1B i 2B) obejrzeli spektakl Klatka z łez, uczestniczyli w lekcjach muzealnych: "Panorama Racławicka", "Sztuka Młodej Polski', "Sztuka współczesna", odwiedzili Muzeum Uniwersyteckie. Odbyli spacery tematyczne po Starym Rynku, dzielnicy czterech świątyń, ogrodzie japońskim.

Więcej tutaj.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Spektakl z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Grono pedagogiczne oraz goście z Ukrainy z przyjemnością obejrzeli spektakl Kolejka z repertuaru kabaretu «Dudek», przygotowany przez klasę teatralną pod kierunkiem p. prof. Krzysztofa Bromberka. Występ rozbawił widzów i dostarczył im chwili relaksu. Klasa 2B słynie też z talentów muzycznych, a uroczystości i imprezy szkolne to okazja do ich prezentacji. Zuza została nagrodzona gorącymi oklaskami.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.


 
Peregrynacje do Wrocławia

Tradycją XII LO są jesienne peregrynacje klas teatralno-filmoznawczych do miejsc znaczących na mapie kulturalnej Polski. W tym roku był to Wrocław (3B) oraz  Kraków (1B i 1C).

We Wrocławiu uczestnicy peregrynacji obejrzeli spektakl Klatka z łez, uczestniczyli w lekcjach muzealnych: "Panorama Racławicka", "Sztuka Młodej Polski', "Sztuka współczesna", odwiedzili Muzeum Uniwersyteckie. Odbyli spacery tematyczne po Starym Rynku, dzielnicy czterech świątyń, ogrodzie japońskim. Więcej tutaj.

Więcej tutaj.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Grupy filmoznawcze cyklicznie uczestniczą w pokazach filmowych połączonych z prelekcją, warsztatami i dyskusją w kinie Muza.

 

 
Na wykładach na UAM

Wykłady prowadzone przez pracowników Wydziału Historii UAM to sprawdzony sposób na powtórkę przed maturą.  Trzecioklasiści z klas z rozszerzonym programem nauczania historii korzystają z tych zajęć co roku.

 


 
Rajd integracyjny dla pierwszaków - organizacja

Więcej o rajdzie, przygotowanym zgodnie z tradycją przez klasę 2B, można przeczytać tutaj.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.