2019-06-10

Uczniowie XII LO im. Marii Skłodowskiej- Curie w Poznaniu postanowili stworzyć taki festiwal filmowy, w którym sami chcieliby wziąć udział.  Właśnie w ten sposób we współpracy z Kinem Muza, Estradą Poznańską oraz Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk  Audiowizualnych UAM  narodziła się FilmSteria - ogólnopolski festiwal filmów o tematyce grozy. Wydarzenie było skierowane do uczennic i  uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych. Nie chcieliśmy romansów, komedii ani melodramatów - tym razem miało być strasznie. Na całe miasto spuściliśmy mroczną zasłonę, a social media zaczęły drżeć  ze strachu!

 

Coś za nami chodziło…

W naszym liceum mamy klasy o profilu teatralno-filmowym, których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje na każdym polu. Pomysł na festiwal narodził się właśnie w jednej z takich klas. Chodziła za nami myśl o stworzeniu czegoś, z czego będziemy mogli być dumni po opuszczeniu szkolnych murów, co będziemy piekielnie miło wspominać. Napisaliśmy projekt, zebraliśmy ekipę organizacyjną i otrzymaliśmy ogromne wsparcie ze strony pedagogów. Tym sposobem pod koniec stycznia ruszył nabór, a my zaangażowaliśmy się w sianie grozy i przerażenia w social mediach:

 

Facebook: https://www.facebook.com/FestiwalFilmSteria/?epa=SEARCH_BOX

 

Instagram: https://www.instagram.com/film_steria/

 

Strona internetowa: https://festiwalfilmsteria.wixsite.com/groza

 

Gmail: festiwalfilmsteria@gmail.com

 

 

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Mimo że filmy grozy stały się w ostatnim czasie bardzo popularne i wielu młodych twórców często sięga po ten gatunek, to jednak wciąż stworzenie dobrego horroru kojarzy nam się z koniecznością posiadania dużego budżetu i profesjonalnego sprzętu. Postanowiliśmy obalić wszystkie mity! Pragnęliśmy udowodnić Wam - młodym filmowcom, że z każdym filmowym gatunkiem można sobie poradzić dzięki kreatywnemu myśleniu i stuprocentowemu zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Poprzeczkę ustawiliśmy dość wysoko, ale znalazły się upiorne ekipy, którym niestraszny był koszmar na planie.

 

To było przerażające wyzwanie

Zadaniem konkursowym było nakręcenie filmu trwającego do 12 minut, który będzie utrzymany w tematyce grozy. Wszystkie chwyty dozwolone! Filmy fabularne, animacje, dokumenty - tutaj postawiliśmy na pełną dowolność.

 

To już koniec straszenia!

Nabór zamknęliśmy 10 maja, a zakwalifikowane filmy zaprosiliśmy na galę finałową.  31 maja w naszym liceum młodzi filmowcy walczyli o nagrody w dwunastu kategoriach, m.in. za najlepszy scenariusz, reżyserię i montaż. Pokazom filmów w Kinie Muza towarzyszyły prowadzone w naszej szkole warsztaty aktorskie, filmowe, scenopisarskie i telewizyjne.   Prace konkursowe oceniło profesjonalne jury reprezentujące środowisko filmowe. Na zwycięzców czekały  strrrasznie atrakcyjne nagrody, a na samej gali definitywnie  powiało  grozą. Wszystkim upiornym twórcom dziękujemy i gratulujemy sukcesu!

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.