2018-04-25

W ramach aktywnego uczestnictwa w obchodach Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek 26 kwietnia byliśmy świadkami solowych występów uczennic z klas 1A, 1D i 1E Głównym punktem programu była wspólna zabawa - happening taneczny na dużej przerwie, który zgromadził przed szkołą wielu czynnych i biernych uczestników.

Przesłaniem Międzynarodowego Dnia Tańca jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca. W tym roku, biorąc pod uwagę międzykulturowy i międzynarodowy aspekt wspólnego języka, jakim jest taniec, zaproszono do napisania orędzia pięcioro autorów pochodzących z pięciu regionów UNESCO.

Europejskie orędzie przygotował Ohad Naharin – dyrektor artystyczny Batshewa Dance Company i twórca języka Ga Ga.

Fragment orędzia: "W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, skąd pochodzimy. Musimy pamiętać, by tańczyć choć trochę każdego dnia… i nigdy nie robić tego przed lustrem,». Przekład z angielskiego – Józef Jaskulski/ IMiT. 

Na podstawie: www.taniecpolska.pl/aktualnosci/show/6397 - fragmenty tekstu