2014-12-04

Dla upamiętnienia dokonań Patronki naszego liceum – Marii Skłodowskiej-Curie - wśród tegorocznych szkolnych uroczystości nie mogło zabraknąć dnia Jej poświęconego. Wszystkim działaniom towarzyszyły - w charakterze motta - słowa uczonej: "Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia".

4 grudnia 2014 roku gościł u nas dr Szymon Konwerski z Wydziału Biologii UAM  z  wykładem Rekonstrukcje organizmów wymarłych - wiemy czy nam się tylko wydaje, adresowanym do klas biologiczno-chemicznych. Tematyka i treść wykładu wzbudziła wśród słuchaczy nie tylko duże zainteresowanie, ale i żywe emocje.

Odbył się również finał konkursu wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie, w którym rywalizowali reprezentanci klas pierwszych. Najlepszy okazał się tandem z kl. 1C w składzie  Alicja Stachowiak i Kevin Maliński. II miejsce zajęły  Julia Minta i Maria Obara z kl. 1B, a III miejsce - Natalia Przyłębska i Maksymilian Dzieciątkowski z kl. 1E. Podczas finału tego konkursu p. dyrektor wręczyła także nagrodę za zwycięstwo w szkolnym konkursie literackim - otrzymała ją Marta Nowak z kl. 1B za opowiadanie pt. Deus ex machina (do przeczytania na blogu Pryzmatu).

Bardziej i mniej znane fakty z życia naszej Patronki stały się kanwą scenariusza teatralnego napisanego przez Marysię Skoczyńską (2B). Na jego bazie uczniowie grupy teatralnej klasy 2B przygotowali pod okiem p. Katarzyny Węglickiej przedstawienie Maria. Oddziaływanie poprzez sztukę to jeden ze sposobów upowszechniania wśród uczniów Dwunastki wiedzy o życiu i działalności naukowej naszej noblistki. Temu celowi służyła także projekcja filmu dokumentalnego oraz towarzysząca wydarzeniom wystawa w holu na I piętrze.

Na koniec krótka recenzja spektaklu Maria napisana przez Marysię Skoczyńską:

Przedstawienie można nazwać nietuzinkowym - wyobrażamy sobie Marię Skłodowską-Curie jako spokojnego, cichego naukowca bez reszty pochłoniętego badaniami nad promieniotwórczością, a tymczasem młodzi aktorzy pokazali nam ją z innej strony. Z perspektywy pracowitego człowieka dążącego do osiągnięcia wyznaczonych przez siebie celów, troskliwej matki i żony, pełnej rozterek i miłości kobiety. Poznaliśmy Marię z jej własnych słów oraz słów o niej wypowiadanych przez jej rodzinę i przyjaciół. Aktorzy kierowani przez p. Katarzynę Węglicką stanęli na wysokości zadania, które wcale łatwe nie było. Spektakl niewątpliwie zostanie na długo w naszej pamięci.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.
spektakl "Maria" wykład konkurs