Usiądź obok mnie – razem w kulturze

Grupa nieformalna "Razem w kulturze" , której liderem jest p. Barbara Olsztyn (pracownik Teatru Polskiego w Poznaniu i nauczyciel XII LO), a członkami p. Katarzyna Węglicka i p. Andrzej Lipka, zaadresowała swój projekt do uczniów XII LO oraz osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. W ramach projektu odbyły się w XII LO warsztaty, w trakcie których młodzież z grup teatralnych, którymi na co dzień opiekuje się p. Katarzyna Węglicka – aktorka i nauczyciel, zapoznała się z problemami i trudnościami, jakie napotyka osoba niepełnosprawna, zarówno w dostępie, jak i samym odbiorze oferty kulturalnej. Grupa wolontariuszy pod kierunkiem opiekuna wolontariatu XII LO – p. Andrzeja Lipki, sprawdziła umiejętności zdobyte podczas warsztatów w praktyce, służąc pomocą osobom niepełnosprawnym w przygotowaniu do odbioru przedstawienia ,,Szczaw, frytki” w Teatrze Polskim w Poznaniu w dniu 28.10.2015 r. Przed przedstawieniem wolontariusze pomagali osobom niewidomym zapoznać się ze scenografią, oprowadzając je po scenie a także wyposażając w zestawy do odbioru audiodeskrypcji. Wspólne uczestnictwo w przedstawieniu młodzieży i osób niepełnosprawnych pozwoliło na integrację obu grup, zmniejszenie dystansu we wzajemnych kontaktach, a także zachęciło do dalszego udziału w podobnych przedsięwzięciach. Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.

 


 

Dla seniorów

Współpraca z Klubem Złotej Jesieni umożliwia seniorom kontakt ze sztuką oraz chwilę relaksu i przyjemności, a młodym wykonawcom z klas artystycznych — występ przed wdzięczną publicznością.

 


 

Żurawinka i Wspólnota Burego Misia

Tradycją szkoły są wigilie Wspólnoty Burego Misia, w której uczestniczą osoby niepełnosprawne umysłowo i fizycznie – czyli Bure Misie oraz Bure Niedźwiedzie – wolontariusze, przyjaciele osób niepełnosprawnych. W grudniu 2014 r. spotkanie uświetnił występ klasy 1B, która pod opieką p. Katarzyny Węglickiej przygotowała dla naszych gości jasełka w formie teatru cieni.

Na otwarciu nowej sali teatralnej we wrześniu 2014 r. wśród gości znaleźli się przedstawiciele sponsora i podopieczni fundacji Żurawinka wraz z opiekunami. Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Żurawinka nie po raz pierwszy gościło w naszej szkole, kilka lat temu występ grupy Żurawina Djembe wzbudził aplauz publiczności. Dzięki nowej sali teatralnej wzrosły szanse na zwiększenie częstotliwości naszych spotkań. Ro wcześniej dzięki wolontariatowi Kompanii Piwowarskiej w szkole wybudowano podjazd dla niepełnosprawnych i Dwunastka stała się rzeczywiście szkołą bez barier, dostępną dla wszystkich.

 Więcej w zakładce Wolontariat.

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.