2017-10-09

W w końcu nadszedł ten upragniony dzień... Pięć miesięcy oczekiwań, aż znów mogliśmy się spotkać i spędzić cudowny tydzień w doborowym towarzystwie. Od świtu wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na naszych zagranicznych gości. Czas zacząć rewizytę grupy ukraińskich uczniów z Iwano-Frankiwska.

11 października oficjalnie rozpoczęliśmy wymianę uczniowską pod hasłem.: "Dialog kultur Polski i Ukrainy" z zaprzyjaźnioną Szkołą numer 5 w Iwano-Frankiwsku. Ucieszyliśmy się, kiedy znów mogliśmy zobaczyć naszych przyjaciół z Ukrainy. Późnym popołudniem spotkaliśmy się w szkole, gdzie wszyscy uczestnicy zostali przywitani przez Panią Dyrektor. Następnie, rodowita Ukrainka i uczennica naszej szkoły Khrystyna Gavryshkiv, przedstawiła prezentację w swoim języku na temat naszego liceum. By móc się lepiej poznać, pani psycholog Barbara Pniewska przygotowała dla nas krótkie zajęcia tematyczne.

Następnego dnia wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do wielkopolskiej wsi Kluczewo. Mieliśmy okazję zwiedzić Starą chatę u Kowola, byliśmy świadkami wyrabiania podkowy. Pan Krzysztof, który zawód kowala ma we krwi, opowiedział nam o historii swojej rodziny oraz tego wspaniałego miejsca. Niespodzianką były zwierzęta, które bardzo cieszyły się z naszego przyjazdu, ponieważ zostały solidnie nakarmione a ochotnicy mogli nawet wydoić krowę! Na zakończenie pobytu, przejechaliśmy się bryczką po pięknej okolicy, spędziliśmy czas przy ognisku oraz wpisaliśmy się do kroniki tego miejsca.

Piątek był dniem, kiedy nasi przyjaciele poznali historię naszego miasta - Poznania. Udaliśmy się do Muzeum Bramy Poznania, w którym została przedstawiona historia Ostrowa Tumskiego od założenia poznańskiego grodu aż po dzień dzisiejszy. Po południu braliśmy udział w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wysłuchali życzeń i wielu ciepłych słów na temat swojej ciężkiej, lecz znakomitej i owocnej pracy. Tradycyjnie na bis, artyści z klasy 2B przygotowali aranżację skeczu Kolejka z repertuaru Kabaretu Dudek. Również muzycy z naszego szkolnego zespołu zaprezentowali kilka utworów muzycznych.

W sobotę z rana udaliśmy się na ulicę Klasztorną. Znajduję się  tam kamienica, w której to zaczyna się historia naszych poznańskich rogali marcińskich. Wspólnie z cukiernikami stworzyliśmy własne rogale, a na koniec skosztowaliśmy tych, które zostały przygotowane specjalnie dla nas. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek, gdzie w południe oglądaliśmy trykające się koziołki.

Niedziela to dzień, który był przeznaczony do spędzenia czasu wraz w rodzinami. Jedni udali się do Pałacu w Rogalinie czy też Zamku w Kórniku. Inni zaś pojechali do miejscowego aquaparku Termy Maltańskie, mile spędzając czas. Kolejny dzień poświęcony był edukacji.  Zostaliśmy zaproszeni na uniwersytet SWPS, który mieści się obok naszej szkoły. Braliśmy udział w wykładach o tym, jak efektywnie możemy się uczyć oraz jakie to my - uczniowie mamy swoje sprawdzone sposoby na naukę. Również studentki wymienionej wyżej uczelni opowiadały jak wygląda studiowanie na niej oraz jakie kierunki studiów oferuje to miejsce.

Wtorek był przedostatnim dniem pobytu naszych gości. Wtedy też nasi goście uczestniczyli w lekcjach. Klasy dziesiąte miały matematykę z panią profesor Małgorzatą Jankowską. Tematem lekcji były funkcje liniowe, gdzie grupa ukraińska wraz z klasą 2A rozwiązywała zadania przy pomocy kalkulatorów graficznych. Natomiast klasy jedenaste uczestniczyły w lekcji języka polskiego z panią profesor Dorotą Góral. Klasa 3B przygotowała lekcję, podczas której nasi koledzy i koleżanki poznali historię szlacheckiego dworku. O godzinie 17 rozpoczął się pożegnalny koncert dla naszych przyjaciół. Na scenie gościł nasz szkolny zespół Base. Dyrekcja,nauczyciele rodzice oraz uczestnicy wymiany spędzili wieczór w znakomitej atmosferze.  Po zakończeniu części artystycznej, wspólnie tańczyliśmy w rytm muzyki.

I w ten sposób nadeszła środa - dzień, w którym musieliśmy pożegnać naszych gości. Po tak udanym tygodniu, ciężko było nam uwierzyć, że to już koniec. O godzinie 13 spotkaliśmy się, aby podsumować miniony tydzień. Poprzez krótkie ćwiczenie, każdy uczestnik otrzymał wiele ciepłych słów na kartce, na której każdy dodał coś od siebie. Był to też moment na ostatnie wspólne zdjęcia, czy też ostatnie uściski. Około godziny 15:30 grupa ukraińska opuściła Poznań, a my z trudem pożegnaliśmy się z nimi i udaliśmy do domu.

Ciężko uwierzyć, iż w tak krótkim czasie możemy poznać ludzi, którzy być może zostaną naszymi przyjaciółmi  na zawsze. Dzięki takiej wymianie mamy okazję zbliżyć się z innymi ludźmi. Teraz czeka nas ciężki powrót do rzeczywistości. Jednak nic nie może przecież wiecznie trwać. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia i realizacji tego projektu. To dzięki Wam możemy przeżywać tak cudowne chwile w naszym życiu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli wyruszyć na Ukrainę i znów zobaczyć naszych ukraińskich przyjaciół.

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.