Opiekun:

nauczyciel matematyki: mgr Małgorzata Jankowska

Świetnym pomysłem okazały się matematyczne warsztaty pod nazwą Edukacyjne filmy instruktażowe „I ty możesz zostać matematykiem…”. Poniżej dzieła uczniów. Wprawdzie zajęcia się skończyły, ale filmy powstają nadal. Skorzystaj z nich przed sprawdzianem. To znakomita forma powtórki.

Linki do wszystkich filmików dostępnych w szkolnym kanale na YouTube:

Karty pracy:

Zajęcia odbywały się po lekcjach co dwa tygodnie i trwały trzy godziny lekcyjne. W trakcie warsztatów uczniowie uzupełniali i utrwalali wiedzę oraz umiejętności z matematyki w następujących etapach:

• nauczyciel wyjaśnia zagadnienie,
  • uczniowie wspólnie z nauczyciele, a potem w 3-4 osobowych grupach rozwiązują zadania na przygotowanych przez nauczyciela kartach pracy,
  • uczniowie również w grupach układają scenariusze krótkich filmów o np. usuwaniu niewymierności z mianownika, o wyłączaniu czynnika przed pierwiastek i in.,
  • uczestnicy nagrywają instruktażowe filmy, korzystając z narzędzi interaktywnej tablicy i amatorskiej kamery. Zamieszczają je na stronie internetowej szkoły.

Na zajęciach panowała miła atmosfera, uczestnicy wspierali się nawzajem i pomagali sobie w zrozumieniu matematycznych zagadnień, wchodzili w role uczącego i uczącego się, scenarzysty, reżysera. Kręcenie filmów to trema, dobra zabawa, mnóstwo śmiechu i … odpowiedzialność. Powstały filmy o działaniach na pierwiastkach, potęgach, na przedziałach, notacji wykładniczej, o obliczeniach procentowych, o stosowaniu wzorów skróconego mnożenia, wartości bezwzględnej i ….